nedeľa, 20 júna, 2021
22 C
Bratislava
Úvod Aréna Kollár: Poza chrbty sa zrejme tvorí pakt o migrácii Korčok: Slovensko odmieta...

Kollár: Poza chrbty sa zrejme tvorí pakt o migrácii Korčok: Slovensko odmieta kvóty

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) má podozrenie, že pakt o migrácii predložený Európskou komisiou a migračná politika Európskej únie sa tvorí poza chrbát občanov Únie. Na štvrtkovej tlačovej konferencii vyzval na verejnú diskusiu o tejto problematike. Odmieta prerozdeľovanie migrantov do krajín Únie podľa počtu obyvateľov danej krajiny či HDP. Tvrdí, že je to zasahovanie do vnútorných záležitostí členských štátov. Vyzval ľudí, aby sa k téme vyjadrili na stránke www.saveurope.sk, kde je spustená aj petícia na zastavenie paktu.

“Treba o tom hovoriť a treba túto diskusiu medzi ľudí dostať, aby boli informovaní o tom, čo tento pakt hovorí,” skonštatoval Kollár s tým, že pri predložení paktu sa hovorilo o celospoločenskej diskusii na úrovni štátov aj občanov. Nič také sa však podľa Kollára nedeje ani v ostatných krajinách EÚ. “Máme dôvodné podozrenie, že sa táto migračná politika robí poza chrbát občanov Únie,” podotkol.

Za najdôležitejšiu časť paktu označil Kollár prerozdeľovanie migrantov. Dokument podľa neho podporuje prisťahovalectvo, hovorí o povinnom prerozdeľovaní migrantov a počíta s tým, že sa do Európy dostane až 70 miliónov migrantov z tretích krajín. Dodal, že to nemajú byť vedci či odborníci, ale aj pomocná sila. Myslí si, že prijímanie migrantov by malo byť vnútornou záležitosťou štátov. “Nie, aby sme to dostali ako diktát z Bruselu,” vyhlásil. Zároveň tvrdí, že nechce brojiť proti ľuďom z tretích krajín.

Poslanec NR SR Ľudovít Goga (Sme rodina) uviedol, že nový pakt sa tvorí “pod rúškom tajnosti”. V rámci 70 miliónov migrantov, ktorí majú do EÚ prísť, majú byť podľa jeho slov aj čiastoční alebo úplní analfabeti, ktorí majú doživotne zotrvávať v našich sociálnych systémoch. Hovorí o potrebe otvoriť diskusiu a poukázať na to, že existujú aj iné riešenia na masovú migráciu. Poznamenal, že EÚ k paktu zorganizovala prieskumy, ktorých výsledky však spochybňuje. “Nemajú nič spoločné s vôľou občanov Únie, takisto prieskumy nemajú nič spoločné s transparentnosťou a demokraciou,” uzavrel.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v septembri minulého roka predstavila nový pakt o migrácii a azyle, ktorý pokrýva všetky prvky potrebné na komplexný európsky prístup k migrácii. Stanovuje vylepšené a rýchlejšie postupy v celom azylovom a migračnom procese a uvádza do rovnováhy zásady spravodlivého rozdelenia zodpovednosti a solidarity. Má za cieľ posilniť spoločný systém EÚ pre návraty, čo má zvýšiť dôveryhodnosť migračných pravidiel Únie.

Na podozrenia Sme rodina reagoval už aj minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok. Dlhodobý postoj Slovenskej republiky k migrácii je podľa neho známy, odmietame povinné kvóty a povinné prerozdeľovanie migrantov.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (SaS) Foto: TASR

Korčok sa odvolával aj na programové vyhlásenie vlády (PVV). “Hovorí o tom, že SR je pripravená prejaviť solidaritu voči krajinám, ktoré sú vystavené migračným tlakom, ale zároveň odmietame povinné kvóty. Na tejto veci sa nič nemení,” deklaroval. Nie je si vedomý ani toho, že by bol v slovenskom parlamente politický subjekt s iným postojom. Dodal, že diskusia o novom migračnom pakte sa uskutočňuje. Priznal, že súčasťou návrhu je za určitých okolností prerozdeľovanie migrantov. “Tu je opora v PVV v tom, že Slovensko odmieta takéto kvóty na povinnom základe,” uzavrel.

Šéf slovenskej diplomacie tiež skonštatoval, že solidaritu s krajinami s veľkým migračným tlakom treba aj nejako prejaviť. Uviedol, že Slovensko tak robí napríklad investovaním milióna eur do utečeneckých táborov. Financie majú slúžiť na odľahčenie tlaku na tieto krajiny a sociálny systém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 09:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -