Hlas-SD: Šéf PPA Jánoš prepísal firmu na družku Jánoš: Nešírte lži, je to moja dcéra

0
generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslav Jánoš (Foto: TASR)

Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslav Jánoš firmu prepísal na družku, s ktorou býva a tvári sa, že o jej financovaní nič nevie. Informovala o tom hovorkyňa mimoparlamentnej strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková. PPA reaguje, že politici šíria neoverené klamstvá a vyvracia tvrdenia strany.

Spresnila, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa zamotáva do korupčných schém. Utorková (27. 4.) reakcia na potvrdené konflikty záujmov staronového generálneho riaditeľa PPA Jaroslava Jánoša ukazuje, že biela vrana Ján Mičovský (OĽANO) koná cielene v prospech aktuálneho šéfa platobnej agentúry.

Róbert Puci, poslanec NR SR (Hlas-SD) Foto: facebook R. Puciho

“Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením OĽANO a Jána Mičovského zneužíva svoje právomoci v prospech ‘svojich ľudí’, a teda aj šéfa PPA Jaroslava Jánoša. Vo veci priamych platieb je totiž ministerstvo druhostupňovým odvolacím orgánom pre PPA. Teda aj v prípade Jánošovej firmy Dafort Agro, ktorú agentúra pokutovala za neoprávnené čerpanie dotácií sumou 32.000 eur. Firma aktuálneho šéfa PPA zavádzala a chcela podporu na 11-násobne väčšiu rozlohu obhospodarovanej pôdy, ako skutočne obrábala, na čo prišla kontrola PPA. Verejné vyjadrenie agrorezortu ako odvolacieho orgánu v tejto veci preto považujeme za zneužitie právomocí verejného činiteľa,” povedal Róbert Puci, poslanec Národnej rady SR zo strany Hlas-SD.

Pripomenul, že MPRV 27. apríla zverejnilo stanovisko, v ktorom tvrdí, že spoločnosť Dafort Agro, s. r. o., dostala od bývalého vedenia PPA pokutu napriek deklaráciám, že je neopodstatnená. V prípade, že o danej veci MPRV SR rozhoduje ako odvolací orgán, správne konanie vo veci pokiaľ nie je ukončené, je neverejné a ministerstvo sa k nemu nemôže vyjadrovať. V prípade, že je ukončené, rezort musí preukázať a následne rozhodnúť, že pokuta bola neoprávnená.

MPRV podľa neho zavádzalo aj v tom, že Jánoš už dlhodobo nepôsobí v spoločnosti Dafort Agro a svoje pôsobenie mal ukončiť dávno predtým, ako bol vymenovaný za generálneho riaditeľa PPA. Od vymenovania vraj nemal podľa Mičovského vykonávať žiadne aktivity, ktoré by čo len náznakom mali danú vec ovplyvniť.

“Firmu Dafort Agro Jánoš prepísal na svoju družku, Janu Lackovú, tesne predtým, ako nastúpil na ministerstvo Jána Mičovského v septembri 2020. Lacková má trvalé bydlisko na úplne rovnakej adrese ako súčasný šéf PPA, čo je verejná informácia dohľadateľná v obchodnom registri. Spravil to teda rovnako ako majiteľ hnutia OĽANO Igor Matovič so svojou manželkou, ktorý sa v utorok Jaroslava Jánoša verejne zastal. Keďže firma Dafort Agro je stále žiadateľom podpôr z PPA, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní postupovať ex offo, ako im ukladá zásada oficiality a legality a preveriť možnú korupciu a zneužitie právomoci verejného činiteľa zo strany súčasného šéfa PPA Jánoša aj štatutára MPRV SR Mičovského ako odvolacieho orgánu,” dodal Puci.

Reakcia Pôdohospodárskej platobnej agentúry: Politici šíria vyložené neoverené lži

Sú to lži – tvrdí Pôdohospodárska platobná agentúra. “Jaroslav Jánoš niekoľko rokov ako podnikateľ a aktivista poukazoval na kriminálne činy vtedajšieho vedenia PPA pod politickým krytím. Ak chcel nielen kritizovať, ale aj veci meniť, rozhodol sa vstúpiť do služieb štátu. Následne do mesiaca prepísal obchodné podiely v spoločnosti, v ktorej pôsobil. Podiely prepísal na svoju dcéru a nie na nejakú družku. Svojvôľa, ktorú tu pre vyvolených predstavovala 12 ročná vláda Smeru a dnes aj pretransformovaného do Hlasu, sa prejavuje aj v tom, že si nedajú ani námahu zistiť, že družka je vlastne dcéra,” uvádza sa v reakcii PPA.

Sankcie zo strany PPA pre Dafort Agro, kde predtým pôsobil, považuje Jaroslav Jánoš za protiprávne, do dnešného dňa je táto sankcia zo strany PPA platná. “Ako generálny riaditeľ neurobil nič preto, aby túto vec akokoľvek ovplyvnil a ani to nie je možné. PPA totiž prijala opatrenie k riziku konfliktu záujmov, ktoré je má PPA zadefinované  v rámci rizika korupcie. Po vymenovaní za generálneho riaditeľa PPA je od 21.12.2020 z dôvodu konfliktu záujmu Ing. Jaroslava Jánoša vypracované plnomocenstvo na podpisovanie a zastupovanie voči subjektom uvedených v plnomocenstve oprávnená zastupovať poverená riaditeľka odboru vnútornej kontroly Ing. Beatrix Galandová,” reaguje PPA.

Podľa PPA ešte v časoch vlády Smer-SD a SNS podala Pôdohospodárska platobná agentúra trestné oznámenie za subvenčný podvod na spoločnosť Dafort Agro. “Toto trestné stíhanie bolo zastavené. PPA sa ešte voči tomuto rozhodnutiu samozrejme odvolala a 22.7.2020 vydala Generálna prokuratúra uznesenie o zamietnutí stažnosti PPA voči zamietnutiu začatia trestného stíhania, teda ešte dávno predtým, ako Jaroslav Jánoš začal pôsobiť v štátnej správe. Jaroslav Jánoš sa žiadneho subvenčného podvodu nikdy nedopustil, je bezúhonný a nikdy nebol odsúdený za žiadny trestný čin,” uvádza sa v stanovisku PPA.

- Reklama -