nedeľa, 9 mája, 2021
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna OĽANO: Sulík bude musieť vysvetliť neštandardné dotácie na nájmy

OĽANO: Sulík bude musieť vysvetliť neštandardné dotácie na nájmy

Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) pozýva na najbližšie rokovanie výboru ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), aby vysvetlil zistenia Transparency International Slovensko (TIS) o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky. Reaguje tak na prípad “Penzión Zefír v Bojniciach”, ktorý na dotáciách na nájomnom získal už 200.000 eur, viac ako mnohé veľké hotely.

Ako informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO, TIS už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur, pričom viacerými sa už má zaoberať finančná správa s prokuratúrou. Uviedla, že bojnický penzión získal v prepočte dotáciu až 6400 eur na jednu posteľ, čo drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala na dotáciách dokopy. Podľa Kremského je prípad Zefír typickým príkladom, ako možno zneužívať pomoc štátu podnikateľom.

“Pokiaľ naozaj ide o zneužitie pomoci štátu, budem žiadať vysvetlenie, ako sa mohlo stať, že ministerstvo hospodárstva (MH SR) takto naletelo podvodníkovi. Nie je predsa možné, aby malý penzión získal na každé lôžko až 6400 eur, kým špičkové hotely dostali priemerne najviac stovky eur. Podávam preto podnet, aby sa týmto prípadom zaoberala finančná správa,” povedal Kremský.

Podľa neho to vzbudzuje podozrenia z korupcie. “Ako predseda hospodárskeho výboru NR SR budem žiadať odpovede na otázky o nastavených schémach, najmä o praxi v prerozdeľovaní dotácií podnikateľom v cestovnom ruchu tak, aby v budúcnosti takéto podozrenia ani nemohli vzniknúť,” zdôraznil Kremský s tým, že hospodársky výbor by mal zasadnúť počas budúceho týždňa.

Minister hospodárstva Sulík reagoval cez sociálnu sieť. “Pretože potrebujeme zachraňovať podnikateľov, prvoradá je pri dotáciách rýchlosť. Avšak, keďže platí “dôveruj, ale prevereuj”, dáta o dotáciách zdieľame s Transparency a každé podozrenie postupujeme na Finančnú správu a Generálnu prokuratúru,” uviedol Sulík.

  • TASR, red-

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,475 +80 Dnes Úmrtí 12,019 +29 Dnes Uzdravení 367,921 Infikovaných 5,535 Last updated: 9. mája 2021 - 12:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -