Haiti: Prepustili troch zo siedmich unesených katolíckych duchovných

0
Starší muž kráča katolíckym kostolom v haitskej metropole Port-au-Prince v stredu 21. apríla 2021. Troch zo siedmich katolíckych duchovných, ktorých pred necelými dvoma týždňami uniesli na Haiti, prepustili na slobodu. Povedal to vo štvrtok pre agentúru AFP hovorca Konferencie biskupov Haiti s tým, že dvaja zajatí francúzski občania zatiaľ prepustení neboli. (Foto: TASR/AP)

Troch zo siedmich katolíckych duchovných, ktorých pred necelými dvoma týždňami uniesli na Haiti, prepustili na slobodu. Povedal to vo štvrtok pre agentúru AFP hovorca Konferencie biskupov Haiti s tým, že dvaja zajatí francúzski občania zatiaľ prepustení neboli.

V nedeľu 11. apríla uniesli v Croix-des-Bouquets severovýchodne od hlavného mesta Port-au-Prince skupinu dovedna desiatich osôb. Boli medzi nimi siedmi duchovní – francúzsky kňaz a mníška a tiež piati Haiťania.

Haitské úrady podozrievajú z tohto činu ozbrojený gang 400 Mawozo, ktorý je aktívny v únosoch, uviedol policajný zdroj. Únoscovia údajne žiadali milión dolárov.

Karibský ostrovný štát je sužovaný nepokojmi a únosy s cieľom získať výkupné sú v uplynulých mesiacoch oblasti haitskej metropoly i iných provinciách krajiny čoraz častejšie, čo poukazuje na rastúci vplyv ozbrojených skupín.

Najchudobnejšia americká krajina je tiež už mesiace v politickej kríze. Prezident Jovenel Moise tvrdí, že jeho funkčné obdobie trvá do 7. februára 2022, podľa iných sa však už skončilo 7. februára tohto roka. Moise totiž zvíťazil vo voľbách, ktoré boli anulované pre podvody, a následne aj pri hlasovaní o rok neskôr.

- Reklama -