nedeľa, 9 mája, 2021
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Menia sa pravidlá vyplácania a nároku na niektoré príspevky

Menia sa pravidlá vyplácania a nároku na niektoré príspevky

Vládny kabinet nariadil zmeny v pravidlách vyplácania a nároku na niektoré príspevky. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami. Zmeny sa týkajú pandemického rodičovského príspevku a dávky v hmotnej núdzi.

Oprávneným osobám, ktorým sa poskytuje pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému, ktoré je v nižšej sume ako suma rodičovského príspevku, nezanikne nárok na pandemický rodičovský príspevok v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % denného vymeriavacieho základu počas apríla. “Súčasne sa novelou nariadenia navrhuje, aby oprávneným osobám, ktorým by mal zaniknúť nárok na riadny rodičovský príspevok a súčasne vzniknúť nárok na pandemický rodičovský príspevok, tento nárok nezanikol z dôvodu, že počas mesiaca apríl sa im bude poskytovať ošetrovné v sume vyššej, ako je suma rodičovského príspevku,” dodali autori materiálu.

Nerušenie nároku pritom bude platiť aj do budúcna, teda v prípade, že by štát niekedy znovu zvyšoval ošetrovné na 75 % denného vymeriavacieho základu. Nariadenie sa týka aj tehotenského príspevku – nebude sa považovať za príjem na účely poskytovania pandemického rodičovského príspevku.

Vláda tiež nariadila aj zrušenie poskytovania plnej výšky dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku v prípadoch, ak sa príjemca pomoci v hmotnej núdzi nemôže zúčastniť na činnostiach a aktivitách na získanie nároku na plnú výšku dávky v hmotnej núdzi. Ruší sa aj aktivačný príspevok z dôvodu prekážky na strane organizátora činností alebo pre karanténne opatrenia. “Dôvodom pre potrebu prijatia navrhovanej zmeny a doplnenia právnej úpravy je postupná obnova uplatňovania riadnych postupov a ustanovení na úseku pomoci v hmotnej núdzi, keďže je to vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu možné a žiaduce,” argumentoval rezort.

Nariadenie nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia, okrem zmien týkajúcich sa pomoci v hmotnej núdzi, tie budú platiť až od 1. mája.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,395 Úmrtí 11,990 Uzdravení 367,486 Infikovaných 5,919 Last updated: 9. mája 2021 - 12:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -