Fico: O kšeftoch ministerky Kolíkovej Kolíková: Je to pre mňa nová informácia

0
Robert Fico (Smer-SD) Foto: TASR

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa zameral na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Podľa Fica bola už počas predošlej vlády štátnou tajomníčkou na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR, no na rozdiel od dnešných dní bola absolútne nevýrazná a na pozícii bola len preto, lebo to bola nominácia strany Most-Híd a osobná požiadavka vtedajšej ministerky Lucie Žitňanskej. Po nástupe Kolíkovej do funkcie ministerky spravodlivosti sme boli podľa Fica svedkami súhry dvoch faktorov: neprofesionality a veľmi zvláštnych povahových vlastností. Ministerka tvrdenia Fica odmietla.

Spomínaná neprofesionalita sa podľa neho prejavila v dokumentoch, ktoré ministerka Kolíková predkladá na rokovania Národnej rady (NR) SR. Všetky tieto dokumenty nielenže treba neustále opravovať, lebo sú nekvalitné, ale rovnako tak sú aj predmetom obrovskej kritiky. Ide napríklad o reformu súdnej mapy, ktorá sa stretla s enormným odporom, pretože nie je dostatočne pripravená, má za cieľ len rušenie súdov a vyzerá to tak, že jej skutočným úmyslom je kšeft s budovami súdov.  

Ministerka Kolíková však podľa Fica zlyhala aj ľudsky. Ide o prípad smrti generála Lučanského, kde pri tejto tragédii poskytovala nepravdivé informácie, “ľudovo povedané klamala,” vyhlásil Fico. Ešte horšie bolo podľa neho, ako sa postavila k úmrtiu človeka, ktorý bol nevinný, pretože sa na neho vzťahovala prezumpcia neviny, ale bol zadržaný vo väzbe.

“Tento človek, advokát Krivočenko, zomrel vo väzenskej nemocnici na ochorenie Covid-19 a ministerka pri tomto prípade klamala v priamom prenose, lebo povedala, že nemali pre neho dostupnú pľúcnu ventiláciu. Pravdou však je, že v tom momente mali dostupných 37 pľúcnych ventilácií, a tým nechali zomrieť nevinného človeka bez poskytnutia elementárnej zdravotnej starostlivosti. Tento prístup ešte budú musieť v budúcnosti preveriť príslušné orgány činné v trestnom konaní,” uviedol Fico.

Podľa Fica máme aktuálne na Slovensku vládu snov. “K plejáde hriešnikov, medzi ktorých patrí minister financií, ako usvedčený daňový podvodník, minister školstva, ako usvedčený plagiátor, ministerka kultúry, ako rómska rasistka s extrémistickými výrokmi či špeciálny prokurátor vo výkone trestu, sa dnes pridáva ministerka spravodlivosti Kolíková s pochybnými kšeftami jej firmy,” vyhlásil Fico.

Na tlačovke predseda SMER-SD upozornil na rodinnú firmu, ktorá má názov MK REAL, s.r.o. “Podľa adries trvalého bydliska môžeme konštatovať, že ide o rodinnú firmu Kolíkovcov. Figuruje v nej totiž ministerka Kolíková, Beatrica Kolíková, pravdepodobne jej matka a Michal Kolík, brat ministerky Kolíkovej. Títo traja ľudia figurujú v spomínanej firme ako spoločníci. Ak prejdeme ďalej ku konateľom tejto spoločnosti, zistíme, že sa tam objavujú dve mená, a to brat ministerky Kolíkovej – Michal Kolík a istá Zdena Ivanková, ktorá sa vyskytuje aj v iných firmách rodiny Kolíkovcov.  

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Foto: TASR)

Táto firma má pomerne široký záber – zo zistených informácií sa zaoberá, okrem iného aj správou rodinných domov. Ministerka Kolíková tam sedí ako spoločníčka, má tam brata a ako ďalšieho konateľa pani Ivankovú, ktorá je podľa rozsudku súdu odsúdená za to, že v rokoch 2016 a 2017 z účtu, ktorý patril tejto spoločnosti, kde boli výlučne peniaze vlastníkov bytových domov číslo 531 a číslo 601 v Moste pri Bratislave, neoprávnene vyberala peniaze pre vlastnú potrebu a potrebu iných, teda ukradla a spreneverila 15 780 eur obyčajných ľudí. Ministerka spravodlivosti má firmu, ktorá okradla vlastníkov obyčajných bytov v Moste pri Bratislave,” vyhlásil Fico.  

Podpredseda strany SMER – SD Erik Kaliňák vo veci tejto kauzy ešte dodal, že boli podané ďalšie trestné oznámenia. “V prvom ide o neoprávnené podnikanie, kedy MK REAL, s.r.o. poskytovala týmto vlastníkom správu bytových a nebytových priestorov a spoločného fondu. Webová stránka tejto firmy uvádza, že práve táto služba je tá, ktorú prezentujú ako svoju dominantnú, ale keď sa pozrieme na výpis z obchodného registra alebo zoznam správcov bytových priestorov, zistíme, že firma pani Kolíkovej nemala zriadené živnostenské oprávnenie na správu bytových či nebytových priestorov a ani pani Ivanková nebola zapísaná do zoznamu správcov bytových priestorov. Firma pani Kolíkovej nielenže okradla vlastníkov týchto bytov, ale sa aj dopustila trestného činu neoprávneného podnikania. Približne 5 rokov páchala túto trestnú činnosť. Do predmetu svojho podnikania to doplnili až v roku 2018,” uviedol Kaliňák, 

Ďalšie trestné oznámenie je podľa Smer-SD evidované opäť na pani Ivankovú, ktorá v roku 2014 navýšila úver, ktorý si zobrali majitelia bytov v hodnote 220 tisíc eur na 280 tisíc eur. Spravila tak bez informovania a súhlasu vlastníkov bytov. Spáchala trestný čin tým, že si vymyslela domovú schôdzu, kde sa o týchto veciach malo „akože“ rokovať a následne aj sfalšovala podpisy dotknutých vlastníkov bytov. V tejto kauze zjavne platí staré známe – pod lampou je najväčšia tma.

Reakcia ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej:

Kolíková reagovala, že podiel vo firme zdedila po smrti otca. „Moja nevlastná sestra ostala naďalej konateľkou. Je pre mňa novou informáciou, že spáchala trestný čin, čo mi je úprimne ľúto,“ zdôraznila s tým, že za konanie nevlastnej sestry nie je osobne zodpovedná.
„Asi nie je náhoda, že sa mne aj mojej rodine Robert Fico takto venuje práve v čase, keď je predmetom verejnej diskusie kolúzna väzba a súčasne keď na tejto parlamentnej schôdzi má byť prerokovaný návrh zákona o obetiach trestných činov, ku ktorému bol v hrubom rozpore s legislatívnym procesom navrhnutý smerácky poslanecký návrh na skrátenie kolúznej väzby v rozsahu, ktorý považujem za neprijateľný na účely trestného konania,” zdôraznila ministerka.

S ohľadom na závery pondelkovej (19. 4.) koaličnej rady verí, že takýto návrh v parlamente neprejde.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu