utorok, 18 mája, 2021
10.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Naď: Je čas na rázne kroky voči ruským spravodajským službám v EÚ...

Naď: Je čas na rázne kroky voči ruským spravodajským službám v EÚ a NATO

Je čas na jasné a rázne kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO. Vyhlásil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Rozhodnutiu Českej republiky rozumie. Ruské tajné služby sú v Európe podľa neho prítomné a aktívne. Dodal, že činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy.

“Vyhostenie diplomatického personálu zastupiteľského úradu je jedným z najsilnejších signálov, ktoré sa v bilaterálnych vzťahoch dajú vyslať. Také rozhodnutie sa neprijíma ľahko, aj keď ide iba o jednu osobu. Rozhodnutie vyhostiť 18 osôb naraz je jasným signálom českej vlády, že Ruská federácia prekročila všetky hranice štandardnej spolupráce a hrubo zasiahla proti záujmom suverénneho štátu,” napísal Naď na sociálnej sieti.

Prípady z muničných skladov vo Vrběticiach, ale aj z britského Salisbury sú podľa ministra najviditeľnejšími dôkazmi cieleného a škodlivého pôsobenia v Európe, kde sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín. “Takéto konanie Ruskej federácie je neprípustné a musí byť jasne pomenované a potrestané,” dodal.

Naď doplnil, že s Ruskom máme aj spoločné záujmy, napríklad zvládanie pandémie. “Ale od Ruskej federácie potrebujeme vidieť úprimný záujem o spoluprácu a nie zásadne nepriateľské aktivity,” ozrejmil.

Český premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu (17. 4.) večer oznámili, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,659 Úmrtí 12,238 Uzdravení 370,990 Infikovaných 4,431 Last updated: 18. mája 2021 - 09:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -