piatok, 14 mája, 2021
15.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Progresívne Slovensko vyzýva vládu na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska

Progresívne Slovensko vyzýva vládu na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) vyzýva vládu vyjadriť solidaritu s Českou republikou a chce, aby vyhostila ruských agentov, ktorí podľa PS pôsobia na ambasáde v Bratislave. Žiada tiež, aby rezort obrany informoval o stave ochrany muničných skladov na území Slovenska.

“Ruskí agenti pôsobia aj na ambasáde v Bratislave a ich vyhostenie by bolo nielen symbolickým vyjadrením solidarity s naším najbližším partnerom, ale aj v jednoznačnom bezpečnostnom záujme Slovenska,” uviedol podpredseda PS a europoslanec Michal Šimečka. Slovensko podľa neho musí reagovať a postaviť sa za nášho najbližšieho partnera a suseda Českú republiku. Pripomenul, že výbuch muničného skladu sa udial len pár kilometrov od slovenských hraníc.

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a bývalý veľvyslanec SR pri NATO Tomáš Valášek podotkol, že hoci sa udalosti odohrali pred siedmimi rokmi, napätie vo vzťahu s Ruskom neutícha. “Vzhľadom na informácie z Českej republiky a na aktuálne dianie na rusko-ukrajinskej hranici žiadame ministerstvo obrany informovať výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR o stave ochrany muničných skladov na území SR. Obdobne žiadame vojenské spravodajstvo informovať osobitný výbor pre kontrolu Vojenského spravodajstva o tom, či ruská vojenská rozviedka monitorovala muničné sklady na území SR,” vyhlásil.

Mimoparlamentná strana Spolu pripomenula, že v čase týchto šokujúcich zistení a zhromažďovania ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou jazdí minister financií Igor Matovič (OĽANO) na vlastnú päsť na stretnutia do Ruska. Podľa strany podkopáva slovenské inštitúcie a nadbieha ruským partnerom. “Veríme, že po tomto všetkom tieto jeho výlety do Moskvy raz a navždy skončili. Všetci členovia vlády by sa mali vrátiť späť k našim záväzkom a spojencom,” uviedla strana Spolu v stanovisku.

Mimoparlamentný Most-Híd skonštatoval, že nikdy nebola dôležitejšia koordinácia krokov a naliehavejšie spoločné vystúpenie členských štátov EÚ ako teraz, aby sme svojho suseda a partnera mohli uistiť o našej podpore.

Český premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu (17. 4.) večer oznámili, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 20:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -