Ako sa Matovič snažil získať podporu opozície a prečo má problém s prezidentkou, odpovedá suspendovaný poslanec OĽaNO Čepček

0
Martin Čepček (Foto: TASR)

Vlastní kolegovia za OĽaNO mi nedovolili predložiť zákony, ktoré sú autentické pre toto hnutie. Napríklad zákon o znížení platov poslancov, hovorí o svojej situácii po dištanci z poslaneckého klubu Martin Čepček. Stále má problém s účinkovaním ministra školstva, ale aj s tým, ako sa vôbec koaličná kríza vyriešila.

Odmietli ste podpísať vyhlásenie o podpore novej vlády Eduarda Hegera, pretože vám ho dávali podpísať v čase, keď ešte neboli známe jednotlivé nominácie. Teraz ich už viete, vláda je v rovnakom zložení ako tá Matovičova. Dnes by ste ho podpísali?

Áno, mal som doslova deklarovať podporu vláde “Eduarda Hegera vytvorenú na pôdoryse súčasnej štvorkoalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí”. Pritom na podpisovom hárku nebolo uvedené ani či bude Igor Matovič ministrom, či budú kreslá rozdelené podľa výsledkov volieb, kto prevezme zdravotníctvo… Takže mi prišlo nezodpovedné podpisovať takýto bianco šek pre  pani prezidentku, s ktorou mám veľmi zlé skúsenosti napríklad zo stále nedoriešenej kauzy Istanbulského dohovoru.

Navyše tá deklarácia nemala žiadnu oporu v legislatíve: dôvera vláde sa bude vyjadrovať až v parlamente hlasovaním a to nielen o členoch vlády, ale aj o novom Programovom vyhlásení vlády, ktoré ešte nikto nevidel, ale mnohí si nárokujú rôzne zmeny.

Z klubu OĽaNO ste dočasne vylúčený, napriek tomu chceli podpis aj od vás. Prečo?

To je dobrá otázka na OĽaNO. Áno, do mája som suspendovaný z klubu OĽANO, takže som nebol účastný žiadnych rokovaní klubu o vládnej a koaličnej kríze, netuším, aké postoje a argumenty malo predsedníctvo OĽaNO poverené externými rokovaniami.

Je zvláštne, keď sa o sebe z rozhlasu v priebehu pár týždňov dozviete dve protichodné informácie. Prvá od ministra OĽANO znela, že mám odísť z klubu a druhá od toho istého ministra, že stojím za vládou, hoci som sa na tému novej vlády s novým premiérom ani s nikým iným nerozprával.

Asi často sa stretávate s otázkou, či sa cítite byť koaličným poslancom. Ako svoje postavenie vnímate?

Do parlamentu som šiel na kandidátke OĽaNO a to sa snažím aj dodržať. Prekvapilo ma, že po voľbách sa zjavila Koaličná zmluva, ale v dobrej viere som ju podpísal a nikdy som ju neporušil. Koaličným poslancom znamená byť v koalícii ôsmich subjektov aj s liberálnymi kolegami z iných strán, čo sú názorovo opačné pohľady na život.

Kolegovia z klubu ma berú ako koaličného poslanca, čo viackrát deklarovali. Nie som členom OĽaNO, ale uvedomujem si aj zodpovednosť za súčasný stav v akom sa Slovensko nachádza. Táto vládna koalícia bude niesť zodpovednosť za všetko, čo sa počas pandémie a núdzového stavu udialo.

Máte po tomto dočasnom vylúčení do mája chuť ešte byť členom poslaneckého klubu?

Vo vládnej koalícii panuje množstvo problémov, ktoré súvisia so staronovými ministrami. Nie pre každého z klubu platia rovnaké pravidlá. Určite ste počuli o kolegoch, ktorí zaútočili na mňa, prípadne na bývalého premiéra Matoviča sa doteraz nič nestalo. Neboli z klubu vylúčení. Ja som nič také nespravil a bol som takmer vylúčený.

Nikto ešte nevie, či bude o mne rozhodovať, alebo to pôjde bez súhlasu. Ja vlastne žiadne záväzné pravidlá nemám, nič som písomne nedostal. Dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Rád by som bol, keby kolegovia začali viac počúvať a podporovať aj moje návrhy. Od začiatku sa snažím predkladať zákony na prospech obyčajných ľudí. Snažil som sa upozorňovať aj na problémy, ktoré môže tak necitlivý zásah do ústavy spôsobiť. Až teraz po niekoľkých mesiacoch mám pocit, že kolegovia pochopili, že som to myslel dobre.

Do dnešného dňa mi ich poslanci za OĽaNO nedovolili ani predložiť zákony, ktoré sú autentické pre hnutie OĽaNO. Napríklad zákon o znížení platov poslancov a tým aj ústavných činiteľov: navrhol som ho vlani, hneď ako som sa dozvedel, že fond podpory na úrade vlády nefunguje.

Vtedy ma niektorí nazvali fašistom, iní tvrdili, že boli okradnutí, a keď ĽSNS predložila taký zákon, zas nebolo vhodné zaň hlasovať “lebo fašisti” – no aj napriek tomu som ho podporil. Ak mi nedovolia predložiť zákon o takpovediac DNA OĽaNO, tak hlasujem za ten, čo príde inou cestou, hoci je opozičný. Ako poslanec hlasujem za  zákon, a nie za predkladateľa.

Aké vzťahy máte s kolegami z OĽaNO? Minule vás a vášho kolegu Gyimesiho práve z dôvodu nepodpísania vernosti novej vláde predseda poslaneckého klubu Šipoš ani kritizoval, hovoril o slobodnej vôli… Znamená to, že záujem zo strany OĽaNO stále trvá?

S ktorýmkoľvek kolegom sa snažím udržiavať korektné a priateľské vzťahy. Z môjho pohľadu vyjadrenie pána Šípoša nevnímam ako kritiku. Každý z nás mal iné pohnútky a má aj vlastný názor. Z celého diania mám pocit, že OĽaNO so mnou do budúcnosti počíta.

Na sociálnej sieti ste zdieľali rozhovor s vaším kolegom Jánom Podmanickým, v ktorom hovorí, že najférovejšie riešenie tejto krízy by boli predčasné voľby. Boli by ste za ne aj vy? Aj keby mohli znamenať koniec vašej politickej kariéry?

Vox populi vox dei – rozhodujúci je občan, ktorý vo voľbách rozdal hlasy. Nepovažoval som za správne, aby jednotlivec, hoci aj  pani prezidentka, tieto výsledky menil napríklad po odstúpení premiéra Matoviča menovaním vlády podľa osobných preferencií. OĽaNO má legitimitu na najväčší podiel zodpovednosti vo vládnej koalícii, ktorá by mala komunikovať najprv spolu vo štvorici a nie sa chodiť sťažovať do paláca a posielať si odkazy cez tlačovky a sociálne siete.

Ak občania v referende vyhodnotia situáciu ako kritickú a odhlasujú predčasné voľby, samozrejme budem ich hlas rešpektovať. Samozrejme, nesúhlasím s názorom, že výsledok úspešného referenda majú ešte následne schvaľovať poslanci v parlamente. Veď referendum má slúžiť práve ako záchranná brzda pred zlyhaným parlamentom. Pripomeňme si, že referendum je úspešné, len ak sa ho zúčastní viac ako 50 % voličov. Naproti tomu rovnakým metrom prezidentka vlastne nemala byť menovaná, lebo jej zvolenia sa nezúčastnila takáto nadpolovičná väčšina voličov – ale ju nespochybňuje nikto.

Ste spokojný s tým, ako sa kríza urovnala? Ako sa pozeráte na ústupok Igora Matoviča, ktorý sa vzdal premiérskej funkcie?

Jediná strana, ktorá ustúpila, bolo OĽaNO. Víťazná strana s najväčším mandátom ustúpila drasticky, vzdala sa svojho premiéra. Richard Sulík si ubránil aj kontroverznú Janku Bittó Cigánikovú v predsedníctve zdravotníckeho výboru. Ostatné ministerstvá sa nezmenili, po divadelných demisiách sú všetci nazad. Ja mám súhlasiť so všetkými nomináciami na pozície ministrov, nie iba s niektorými.

Mám veľký problém, ako funguje ministerstvo školstva a na pozíciu ministra školstva sa vrátil človek, ktorý je bezprecedentne v dozornej rade univerzity, ako aj jeho štátni tajomníci. Ako je známe, mal som veľký problém s ústavnými zmenami núdzového stavu, ktoré som nepodporil. Ďalšie zákony z dielne ministerky spravodlivosti boli neústavné. Vo väzení jej zomierajú neodsúdení väzni a dodnes na vládu nepredložila ani len návrh na skrátenie kolúznej väzby na tri mesiace, ako je povedzme v Česku.

Najbližší termín je teda až na júnovú schôdzu a zmena bude schválená až v septembri! Koľko ďalších väzňov dovtedy za šesť mesiacov zomrie v časovo neohraničenej väzbe a bez jej riadneho odôvodnenia? V demokratických krajinách minister odstúpi ak vo väzení záhadne zomrie korunný väzeň, u nás zatiaľ zomrelo šesť a ministerka veselo rieši ústav na kontrolu liečiv a zmluvu na vakcínu Sputnik.

A ja mám podporovať takúto ministerku? Ktorá si ide svoje bez zapracovania pripomienok stavovských organizácii v zásadných justičných zmenách, ktoré nás majú stáť 300 miliónov bez prínosu pre obyčajných ľudí? Z pohľadu občanov toto nie je nová vláda. Aká “rekonštrukcia” vlády? Kto z koaličných partnerov vyvodil politickú zodpovednosť? Je mi ľúto, že jediný, kto ustúpil, je OľaNO. Ostatné strany politickú zodpovednosť nevyvodili. Ani len predsedníčka zdravotníckeho výboru, ktorá ani nehlasovala za PVV a chronicky porušuje Koaličnú zmluvu – myslím tým koordináciu s opozíciou, verejné útoky na premiéra Matoviča…

Obchádzal v čase krízy Igor Matovič nezaradených poslancov z dôvodu zabezpečenia si podpory v parlamente? Bolo niečo na tom pravdy?

Každý premiér, ktorý chce zachrániť svoju vládu, sa snaží získať podporu aj v kruhoch opozície. Mám informácie, že rokovania prebiehali. Ako sa skončili, vidíme sami. Bol by som rád, keby zostavili konzervatívnu vládu, hoci menšinovú. Opozícia veľakrát slobodne a nezištne podporila dobré návrhy pre ľudí, verím, že by nehlasovali proti svojmu svedomiu.

Za vami niekto prišiel s ponukou?

Nie – asi ma predsa berú ako inventár.

Ktorý z poslancov „obyčajných“ spísal list na podporu Igora Matoviča? Bol autentický?

Tiež ma to zaujímalo, a preto som kontaktoval kolegov s otázkou, na ktorú som dodnes nedostal odpoveď. Takže ani ja neviem, kto všetko to podpísal.

Poslancom parlamentu ste rok. Ako sa na tento rok pozeráte?

Rok v bezprecentnej dobe pandémie. Musím priznať, že som si parlament a prácu v ňom predstavoval inak. Bola malá šanca, že sa do parlamentu vôbec dostanem. Všetko bolo pre mňa nové. Pokladal som za potrebné poukázať na ochranu života. Po čase som bol doteraz pre mňa z nepochopiteľných dôvodov dočasne suspendovaný z klubu. Za hlasovanie podľa ústavy alebo za predkladanie zákonov podľa ústavy? Sám neviem. Ústavy, s ktorej zmenou som nesúhlasil.

Za rok sa v tomto turbulentnom čase udialo naozaj dosť. Ešte som však nezažil prácu poslanca bez obmedzení a opatrení. Teším sa, že po pandémii sa budem viac stretávať s ľuďmi a chodiť na návštevy, aby som si rozšíril obzor a mnoho sa dozvedel. V súčasnosti sú stretnutia obmedzené len na nevyhnutné a informácie sa dozvedáme hlavne z médií a internetu. Teším sa na možnosť pracovať naplno pre blaho Slovenska.

Čo vás za ten čas najviac šokovalo?

Najviac ma šokovala mediálna prestrelka po podaní môjho zákona. Ak má niekto iný názor ako liberálne médiá, hneď je terčom výsmechu a kritiky. Ďalej mi prekážajú polopravdy, ktorých je v parlamente veľmi veľa. Pred vstupom som parlament vnímal ako dôležitú inštitúciu, ktorá prijíma zákony na prospech občanov. Dnes už viem, že vždy za tým musia byť politické dohody. Na Slovensku máme parlamentnú demokraciu. Ja však citlivo vnímam aj zásah iných zložiek a výkonnej moci do práce parlamentu niekedy aj nad rámec.

Boli ste iniciátorom myšlienky používania ivermectinu pri liečení na COVID-19. Čakali ste takú silnú reakciu verejnosti na tento liek?

Po pravde mňa inšpirovali páni lekári Mesík, Török, Firment i Lipták, ktorých som pozorne čítal. Žijeme v zložitom období, v ktorom zomierajú pacienti, ale aj lekári a zdravotnícky personál. Mal som osobnú skúsenosť v rodine, kde teta-zdravotná sestra pracujúca na covid oddelení bola 10 dní ponechaná doma bez liečby. Keď sa po zhoršení stavu dostala do nemocnice, skončila už na pľúcnej ventilácii. Podarilo sa mi zohnať liek Ivermectin  a doručiť ho do nemocnice. Počas schôdze som využil prítomnosť vtedajšieho ministra zdravotníctva v NR SR a žiadal ho o schválenie Ivermectinu na experimentálne užívanie. Stalo sa tak asi do dvoch týždňov po stretnutí.

Je zarážajúce, že hoci je liek schválený a lacný, ministerstvo má naň ponuky od výrobcu, stále je nedostupný pre ambulantnú včasnú liečbu, keď je jeho užívanie najefektívnejšie a vie predchádzať hospitalizácii. Ešte vo februári som sa snažil pozmeňujúcim návrhom doplniť do vládneho zákona o odpustení DPH na respirátory aj odpustenie DPH na lieky a vitamíny  pomáhajúce pri liečbe covidu. Som zástancom aktívneho prístupu – skúsiť použiť liek používaný desaťročia v zahraničí, ktorý v roku 2015 dostal Nobelovu cenu. Aj naše staré mamy používali alternatívnu prírodnú liečbu.

Ako hodnotíte stav očkovania verejnosti a problémy, ktoré sa s tým spájajú – od registrácie Sputnika V až po problémy s nahlasovaním sa na vakcináciu?

Ako deti sme boli očkovaní vakcínami ruského pôvodu, ktoré sa používali desiatky rokov, no napriek tomu mali vedľajšie nežiaduce účinky. Ak si uvedomím, že súčasné vakcíny sú údajne vyvinuté za pár mesiacov a nik netestoval a netuší, aké následky budú mať o rok alebo o päť rokov napríklad na fertilitu, zmocňuje sa ma obava z takého masového prekvapenia, čo nás možno v budúcnosti čaká. Počul som názor, že je lepšie vyvinúť lieky na zmiernenie prejavov choroby, ako vyvíjať vakcínu. Odôvodnenie bolo, že tých mutácií máme množstvo a proti každej z nich sa zaočkovať nebude také jednoduché.

Najnovšie odporúčania a zákazy z USA jednu z vakcín pre krvné zrazeniny zakázali používať, toto rozhodnutie ma v tejto obave iba utvrdzuje. Navyše, čo si má človek myslieť, keď farma firmy dostali vopred stovky miliónov na vývoj, následne majú zisky z miliárd predaných dávok, ale za nežiaduce následky a poškodenia zdravia prevzali zodpovednosť odberateľské štáty? Áno, boli a sú problémy s nahlasovaním na vakcináciu. Poklesol záujem o kontroverznú AstraZenecu a o vakcínu Sputnik sa vedú geopolitické boje.

Teší vás, že veriaci môžu navštíviť svojich duchovných a že sa blíži otvorenie kostolov za prísnych pravidiel?

Určite ma to teší. No očakával som viac. Boli sme jedna z troch krajín, kde boli zatvorené kostoly. Portugalsko, Írsko a Slovensko. Upozorňoval som na to, že do obchodu chodí mnoho ľudí po potravu a koľkokrát bez rešpektovania opatrení, do kostola však sa nedá vôbec hoci s opatreniami. Akosi sa zabudlo na náboženskú slobodu. Ja som aj počas komunistického režimu chodil, a počas demokracie nie. Teším sa, že už sa idú otvárať aj kostoly.

Táto výnimka z obmedzení vyvolala vášnivú diskusiu. Ako ste sa na to pozerali?

Náboženská sloboda a možnosť praktizovať svoju vieru je to najdôležitejšie pre veriaceho človeka. Virtuálna viera, ako sa nám to snažia niektorí nahovoriť, nie je. Vždy sa viera budovala v prijímaní sviatosti a osobným kontaktom v skupinách. Dnes má byť  moderné žiť bez sviatostí a mať právo si v televízii alebo cez internet pozrieť sv. omšu. To je však málo. Potrebujeme živú aktívnu vieru a nie iba virtuálnu.

Dnes zvádza cirkev zásadný boj o ďalšiu tvár viery na Slovensku. Nejde len o hrozbu straty veriacich z dôvodu dlhšej absencie prežívania Svätého písma priamo v kostoloch, ale aj z dôvodu aktuálneho sčítania obyvateľstva. Ustojí to?

Už na začiatku reakcia zo strany cirkvi nebola dostatočná. Nechcem kritizovať, ale cirkev si od začiatku pandémie mala nastaviť svoje hranice, pod ktoré nepôjde, aj čo sa týka slúženia bohoslužieb za účasti veriacich a vysluhovania sviatostí. Videli sme, koľko ľudí zomrelo bez elementárneho vyslúženia sviatostí.

Kedy sa podľa vás vrátime aj k bohoslužbám v takej podobe a počte ako pred pandémiou?

Hlasoval som za každý návrh, ktorý mal ten návrat umožniť, aj keď som bol z klubu jediný. Sľub bol, že po Veľkej noci, keď počty v nemocnici klesnú pod istú hranicu. Preto dúfam, že ďalší rok bez sviatostného života na Slovensku nebude. Keby to bolo na mne, nikdy by som kostoly nezatvoril.

- Reklama -