AKTUALIZOVANÉ: Na Windsorskom hrade sa začala posledná rozlúčka s princom Philipom

0
Pohreb princa Philipa. Zdroj: Northfoto, TASR

Na Windsorskom hrade sa začala posledná rozlúčka s princom Philipom, manželom britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov.

Philipovo telo previezli zo súkromnej kaplnky pred vchod hradného areálu na špeciálne upravenom Land Roveri, ktorý pomohol navrhnúť sám princ. Odtiaľ sa začne čestný osemminútový sprievod, ktorý budú tvoriť príslušníci kráľovskej námornej pechoty a ďalších zložiek britskej armády spájaných so zosnulým princom. Kráľovná bude sprievod nasledovať v štátnej limuzíne, približuje spravodajská stanica SkyNews.

Čestné vyznamenania princa Philipa pripravene v kaplnke sv. Juraja.
Zdroj: ČTK

Za rakvou budú kráčať Philipovi najbližší rodinní príslušníci na čele s jeho deťmi princmi Charlesom, Andrewom a Edwardom a princeznou Annou. V zástupe budú tiež kráčať Philipovi vnuci princ William a princ Harry, pričom medzi nimi pôjde ich bratranec Peter Phillips. Dôvodom, prečo vnuci princa Philipa – vojvoda z Cambridgeu a vojvoda zo Sussexu -, nepôjdu vedľa seba, je podľa agentúry AP snaha vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným okamihom.

Vojvodkyňa Kate
Zdroj: SITA

Smútočná omša sa bude konať v Kaplnke sv. Juraja o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Tesne predtým si však celá krajina zosnulého princa uctí minútou ticha.

Po zhruba 50-minútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.

Trúchliaci mali počas omše, celebrovanej windsorským dekanom Davidom Connerom, na tvárach rúška a dodržiavali dostatočné rozstupy. Kráľovná Alžbeta II. sedela z preventívnych dôvodov sama.

Windsorský dekan na sobotňajšej poslednej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho “láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti”. Veľká Británia sa “inšpirovala (princovou) neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou,” povedal celebrujúci dekan na smútočnej omši.

Princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II., zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pre pandemické opatrenia sa na jeho pohrebe zúčastnilo len 30 najbližších členov jeho rodiny, vrátane príbuzných z Nemecka, a jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell.

Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohreb osobne nedostaví, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Sobotňajší živý prenos však podľa svojich slov sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka. Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec, informuje britská spravodajská televízia SkyNews.

- Reklama -