Čepček pripomína smrť Lučanského či Krivočenka: Kolúznu väzbu treba zmeniť čo najskôr. Obvinenie nie je trest

1
Martin Čepček (OĽaNO)(Foto: M. Čepček)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v súvislosti s požadovanou zmenou podmienok kolúznej väzby prednedávnom pripustila obrovský politický tlak koaličného aj opozičného prostredia. Teraz sa otvorene do témy pustil poslanec Martin Čepček (OĽaNO), s ktorým má koalícia dlhodobý problém pre jeho otvorene iné názory, napríklad na interrupcie a ktorý bol dokonca pre to suspendovaný z poslaneckého klubu. Dnes Čepček hovorí: Slovensko je krajinou, kde obvinený človek bez odsúdenia môže vo väzení stráviť prakticky neobmedzený čas. A koalíciu nepoteší ani jeho ďalšia úvaha “o tragickom zranení, čudných manévroch a následne nevyšetrenej smrti generála Lučanského na samotke kolúznej väzby v prešovskej väznici”. Táto smrť je pre Čepčeka dodnes “šokujúca”. Upozorňuje však aj na Jankovskú a jej psychické zrútenie. Čo Čepčekovi vadí na dnešnej kolúznej väzbe?

Vyšetrovacia väzba nie je trest. Na stíhanú osobu sa vzťahuje prezumpcia neviny, myslí si Čepček.  Slovensko je však dnes podľa neho krajinou, “kde obvinený človek bez odsúdenia môže vo väzení stráviť prakticky neobmedzený čas. Dokonca aj doživotie. Mnohí si ešte pamätáme tragické zranenie, čudné manévre a následne 29.12. dodnes nevyšetrenú smrť generála Milana Lučanského na samotke kolúznej väzby v prešovskej väznici. Šokujúca smrť exprezidenta policajného zboru, ktorý dobrovoľne pricestoval zo zahraničia obhajovať svoju nevinu a vypovedať v kauze vraždy novinára, by v demokratickej krajine znamenala demisiu ministra spravodlivosti.”

Podľa Iniciatívy advokátov za právny štát (IAPŠ) „je alarmujúce, že podmienky obvinených osôb v kolúznej väzbe sú v súčasných pomeroch horšie ako podmienky právoplatne odsúdených osôb vo výkone trestu zaradených do maximálneho stupňa stráženia.“ K výzve na otvorenie celospoločenskej diskusie o podmienkach výkonu väzby a primeranom využívaní tohto inštitútu sa pridala Slovenská advokátska komora. Čepček spomína aj ďalší prípad.

“Po 11 mesiacoch vyšetrovacej väzby advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi údajne nebolo umožnené podpísať splnomocnenie rodine na oboznámenie sa s jeho zdravotným stavom. S pochybnou zdravotnou starostlivosťou vo väzbe zomrel na covid.”

Ľubomír Krivočenko (Foto: pl.sk)

Ale to nie je všetko. Koaličný (?) poslanec pridáva ďalšiu úvahu. “Monika Jankovská, bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti – obvinená a uväznená vyše roka v akciách Búrka a Víchrica (od 11.marca 2020).  Psychicky sa zrútila po tom, ako ju 4. marca po prepustení z väzby zo strany Najvyššieho súdu na slobodu opätovne zadržali. Dnes zostáva po 40 dňoch na psychiatrii…”

Podľa štatistík MS SR počty väzobne stíhaných osôb u nás narastajú. V roku 2019 okresné súdy  vybavili 2495 väzobne stíhaných osôb a priemerná dĺžka väzby bola 4 mesiace predtým, ako bolo na súde preukázané, že naozaj trestný čin spáchali.

V stredu vláda prerokovala posledné zákony pre májovú schôdzu parlamentu. Čepčekovi vadilo, že riešenie kolúznej väzby medzi nimi nebolo, hoci dnešný piatok (16.4.) je posledný deň na podanie noviel do NRSR.

Vo štvrtok podvečer vyzval Čepček Kolíkovú: “Ak sa zákon nezačne prerokúvať teraz v máji, najbližší termín jeho schválenia je až september. To znamená, že ešte ďalších 5 mesiacov budú obvinení čakať na spravodlivosť – alebo na smrť. Ide mi o každý ľudský život. Aj o život obvineného. Preto vyzývam staronovú ministerku Kolíkovú, aby predložila dlhoočakávanú novelu Trestného poriadku s humanizáciou kolúznej väzby a umožnila tak jej prerokovanie v parlamente už 4. mája.”

Neskôr reagoval hovorca rezortu ministerky Kolíkovej Peter Bubla. Situácia sa podľa neho zmenila. Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu trestného poriadku, ktorá má upraviť aj podmienky a lehoty trvania väzby. Materiál je podľa jeho slov možné pripomienkovať do 6. mája. 

- Reklama -

1 komentár

  1. Jeden Obycajny clovek. Hlasa o svedomi. Kde su ostatni Obycajni ludia?
    Seru do spolocnej Latriny Koalicnej odvahy. Sluby uz neplatia. A vraj na kazdom zivote zalezi. NAOZAJ?
    10 000 neliecenych vystrasenych a zomrelych uz Liecit netreba. Lebo Lieky sa stiahli z obehu.
    Potreba je uz iba SUDIT zivych Kolicnych Tarajov. Co sa k moci dostali za pomoci Hluchych co -Nepocuvali,Slepich co- Nevideli a Nemych co-mlcali. Zrazu zavladlo ticho: Od STADA od Mimovladok aj Zahranicnych Kuvikov. Ze stat zbankrotuje a este ho zenieme do VOJNY uz nikomu Obycajnym neprekaza? Co ste tak rychlo SPAPALASILI? Ci Zbohatli a zaradili sa k MAFII? Vraj slobodny obcan. A berie slobodu inym DEN po DNI Obmedzenia,Zakazy,Prikazy,Nariadenia a POKUTY ako pre MILIONAROV. Z 550 zarobku.

Comments are closed.