nedeľa, 17 októbra, 2021
2.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVakcíny od neoverených výrobcov Slovensko nenakúpi, predpokladá Lengvarský

Vakcíny od neoverených výrobcov Slovensko nenakúpi, predpokladá Lengvarský

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) predpokladá, že Slovensko nebude nakupovať od neoverených výrobcov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré nie sú prepustené na európsky trh. Povedal to v stredu po rokovaní vlády.

Reagoval tak na informáciu nemeckej stanice ZDF, podľa ktorej sa Slovensko ako jediná členská krajina Európskej únie (EÚ) spoločne s Barbadosom či Líbyou usiluje cez prostredníkov rýchlejšie získať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Ceny takýchto vakcín bývajú často omnoho drahšie, než na akých sa dohodli farmaceutické spoločnosti s EÚ, pripomenula televízia.

Lengvarský priznal, že k tejto téme nepozná všetky detaily. Uviedol, že ponuky na nákup vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dostali z rôznych spoločností už predtým. Na ponuku reagoval ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Podľa Lengvarského však malo ísť iba o diskusiu. “Bol som utvrdený v tom, že rokujeme s každým, kto prejaví záujem predať nám akúkoľvek vakcínu,” uviedol.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre ZDF uviedla, že k uzavretiu príslušnej zmluvy zatiaľ nedošlo, no “rokovania už prebiehajú. Slovensko sa podľa jej slov “primárne pokúsilo nákup vakcín riadiť cez centrálny nákup z Európskej komisie”.

Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer v stredu povedal, že o takomto nákupe nemajú žiadnu informáciu. “Počas pandémie sú naše zmluvy uzatvárané s vládami krajín, prípadne s nadnárodnými vládnymi organizáciami. Dávky vakcíny Comirnaty dodávame distribučnými cestami podľa preferencií zmluvných partnerov a do nimi určených miest vakcinácie v zmysle zmluvných podmienok a relevantných regulačných požiadaviek. S vládami spolupracujeme v záujme podpory distribúcie prioritným skupinám obyvateľstva,” reagoval.

Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že v súčasnosti neexistuje “nijaká dodávka, predaj, ako ani odbyt pre privátny sektor”. “Ak niekto privátne ponúka vakcíny, ide pravdepodobne o falošné vakcíny,” dodal výrobca.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 09:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img