USA: Odstúpila policajtka, ktorá smrteľne postrelila Afroameričana Wrighta

0
Na archívnej snímke z 31. mája 2007 policajtka Kim Potterová v americkom meste Brooklyn Center. Americká policajtka, ktorá na predmestí Minneapolisu v nedeľu večer 11. apríla 2021 smrteľne postrelila Afroameričana Daunteho Wrighta, v utorok 13. apríla odstúpila zo služby spoločne so šéfom tamojšej polície. Informoval o tom britský denník The Guardian. K rezignácii predstaviteľov polície v meste Brooklyn Center, štát Minnesota, prišlo po dvoch dňoch protestoch a nepokojoch. (Foto: TASR/AP)

Americká policajtka, ktorá na predmestí Minneapolisu v nedeľu večer smrteľne postrelila Afroameričana Daunteho Wrighta, v utorok odstúpila zo služby spoločne so šéfom tamojšej polície. Informoval o tom britský denník The Guardian.

K rezignácii predstaviteľov polície v meste Brooklyn Center, štát Minnesota, prišlo po dvoch dňoch protestoch a nepokojoch.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii šéf tamojšej polície Tim Gannon, ktorý o deň neskôr tiež odstúpil z funkcie, novinárom povedal, že zasahujúca policajtka Kim Potterová omylom použila služobnú zbraň namiesto elektrického paralyzéra (tzv. tasera). Neozbrojenému 20-ročnému Wrightovi, ktorého vozidlo zastavili pre porušenie dopravných predpisov, tak chcela zabrániť, aby neušiel. Mladík po smrteľnom zásahu o niekoľko domových blokov ďalej havaroval.

“Verím, že moja okamžitá rezignácia je to v najlepšom záujme tejto komunity, (policajného) oddelenia i mojich kolegov,” napísala Potterová v liste brooklyncenterskému starostovi Mikeovi Elliottovi.

“Musíme zaistiť, že bude vykonaná spravodlivosť. Daunte Wright a jeho rodina si to zaslúžia. Plná zodpovednosť na základe zákona. Za to budeme naďalej pracovať,” vyhlásil Elliott. Guvernéra štátu Minnesota zároveň vyzval, aby vyšetrovanie prípadu pridelil štátnej prokuratúre.

Mesto Brooklyn Center so 40.000 obyvateľmi leží približne 16 kilometrov severne od Minneapolisu, kde v súčasnosti prebieha proces s expolicajtom obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda. Chauvinovi hrozí v prípade uznania za vinného z vraždy druhého stupňa 40 rokov väzenia. Táto udalosť spustila v Spojených štátoch protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

- Reklama -