Fico: Máme podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu

0
Robert Fico (Smer-SD) Foto: TASR

Predseda Smeru-SD a expremiér Robert Fico predpokladá, že už v utorok popoludní by mohli podať návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR s dostatkom podpisov. Schôdza by sa mala týkať viacerých otázok v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii.

“Došlo k dohode, máme podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorú sme avizovali minulý týždeň,” povedal Fico. Smer-SD podľa jeho slov zabezpečil 26 podpisov a po diskusii s nezaradenými poslancami pôsobiacimi v strane Hlas-SD chcú kontaktovať aj ďalších nezaradených poslancov okolo Jána Podmanického. Vysvetlil, že sa očakáva aj schôdza, na ktorej by mal nový premiér Eduard Heger (OĽANO) predložiť programové vyhlásenie svojej vlády a požiadať NR SR o dôveru, nebráni sa preto spojeniu tejto schôdze s mimoriadnym rokovaním, ktoré chcú iniciovať.

Fico zopakoval, že mimoriadna schôdza by sa mala týkať otázok okolo nákupu testov na ochorenie COVID-19, zlyhania vakcinačného programu, politicko-právnej zodpovednosti a ďalších otázok. Pýtať sa chcú aj na zmluvné dokumenty k nákupu vakcíny Sputnik V aj ďalších. Diskutovať by sa podľa neho malo aj o dôsledkoch pandémie vo finančnej oblasti a o riešeniach. Smer-SD plánuje podať aj návrh uznesenia k plánu obnovy. Chce, aby parlament zakročil a začal kontrolnú činnosť, keďže vláda je podľa Fica nefunkčná a neschopná.

Predseda Smeru-SD sa vyjadril aj k referendu za predčasné voľby. “Toto bol jeden z rekordov, pokiaľ ide o rýchlosť zberu podpisov,” vyhlásil a poukázal na to, že počas pandémie nemali také možnosti na zber hárkov, ako býva zvykom. Petičný výbor už informoval, že zber podpisov na iniciovanie referenda o predčasných voľbách sa končí budúci piatok 23. apríla.

- Reklama -