Maďarsko pomôže Slovensku testovať vakcínu Sputnik V, potvrdil Szijjártó

0
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a slovenský podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas stretnutia v Budapešti 9. apríla 2021. (Foto: TASR/AP)

Maďarsko pomôže Slovensku s testovaním ruskej vakcíny Sputnik V. Potvrdil to podľa komerčnej televízie Hír TV v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po piatkovej schôdzke s podpredsedom vlády SR a ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO). Má to umožniť zachrániť životy čo najviac občanov SR.

Maďarsko je v súčasnosti podľa Matoviča akýmsi vzorom vo svete i v Európe v očkovaní proti koronavírusu. Má to byť vďaka tomu, že nejde len cestou očkovacích látok zabezpečených Európskou úniou, ale sa obrátilo aj na východ. Maďarsku sa tak podarilo dosiahnuť výrazne vyššiu zaočkovanosť svojich občanov ako v iných krajinách Európskej únie, konštatoval Matovič.

Pripomenul, že ruská vakcína sa skladuje na Slovensku v chladničkách už šesť týždňov, pričom by ňou bolo možné zachraňovať ľudské životy. Preto prišiel požiadať Maďarsko o pomoc pri otestovaní vakcíny.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a slovenský podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (vľavo) počas stretnutia v Budapešti. (Foto: TASR/AP)

Šéf maďarskej diplomacie uviedol, že krajina Slovensku rada pomôže, pretože má k dispozícii kapacity v medzinárodne akreditovanom laboratóriu.

Matovič sa poďakoval Szijjártóovi, premiérovi Viktorovi Orbánovi a Maďarsku za mimoriadne dobré vzťahy z čias, keď pôsobil ako predseda slovenskej vlády. Ocenil, že v ťažkých časoch pandémie sa mohol spoľahnúť na pomoc či už vo forme poskytnutia maďarských lekárov pri plošnom testovaní alebo darovaním umelých pľúcnych ventilácií nemocniciam na juhu Slovenska.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a slovenský podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas stretnutia v Budapešti 9. apríla 2021. (Foto: TASR/AP)
- Reklama -