Zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej

0
Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác. Na archívnej snímke z 9. mája 2012 je sprava princ Philip a krášovná Alžbeta II. v Snemovni lordov v Londýne. (Foto: TASR/AP)

Vo veku 99 rokov zomrel v piatok britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. Oznámil to Buckinghamský palác, informujú svetové agentúry i britské médiá.

“S hlbokým zármutkom Jej Veličenstvo kráľovná oznamuje smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburghu,” píše sa vo vyhlásení paláca.

Na snímke poskytnutej Buckinghamským palácom oficiálne oznámenie o úmrtí britského princa Philipa 9. apríla 2021. Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác. “Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku,” dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia v náležitom čase. (Foto: TASR/AP)

“Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku,” dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia v náležitom čase.

Princ Philip tento rok strávil mesiac v nemocnici, kde podstúpil zákrok z dôvodu problémov so srdcom, a po prepustení 16. marca sa vrátil na Windsorský zámok.

britský princ Philip počas prehliadky vojenského námorníctva v Buckinghamskom paláci v Londýne (Foto: TASR/AP)

Philip, ktorý sa s budúcou kráľovnou Alžbetou oženil v roku 1947, bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.

- Reklama -