Progresívne Slovensko: Matovič dehonestoval Korčoka

2
Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová. Foto: TASR

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) dehonestoval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS). V reakcii na jeho cestu do Moskvy a do Budapešti to v piatok to na tlačovej konferencii uviedlo mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Matovič sa už podľa PS raz postavil proti záujmu Slovenska, a to v spore medzi maďarským a slovenským ministrom zahraničných vecí. PS sa preto pýta, na koho strane stojí bývalý premiér v spore okolo Sputnika V.

“Nejde o prvý prípad, keď sa expremiér Igor Matovič takto zachoval. V spore medzi slovenskou a maďarskou diplomaciou pred mesiacom, medzi dvoma ministrami, sa nepochopiteľne postavil proti slovenskej, proti záujmom Slovenska,” povedal podpredseda strany Michal Šimečka. K Sputniku uviedol, že Ruský investičný fond vo štvrtok (8. 4.) začal hybridný útok voči slovenskej inštitúcii – Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v momente, keď v Moskve bol člen slovenskej vlády, ktorý sa inštitúcie nezastal.

Matovič podľa predsedníčky PS Ireny Bihariovej veľmi hrubým spôsobom prekročil kompetenčné rámce. “Týmto netaktným, hrubým a urážlivým spôsobom až dehonestoval ministra zahraničných vecí,” povedala.

Nezaradený poslanec a člen strany Tomáš Valášek zdôraznil, že od vlády očakávajú, že sa bude k svojim inštitúciám, zákonom a procesom tejto krajiny správať s rešpektom a úctou. Cestu Matoviča do Ruska považuje “za chybu”. Potvrdil, že má informácie o tom, že sa na návšteve Maďarska s Matovičom nezúčastní zástupca slovenskej diplomacie. Reagoval tak na otázku, ako vníma, že tam s ním má ísť koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO).

Zdôraznil, že si nepamätá diplomatickú situáciu, keď na také citlivé rokovanie príde niekto, komu tieto záležitosti kompetenčne nepatria, keďže Matovič do Maďarska nejde hovoriť o finančných témach a na jeho návšteve sa nezúčastní slovenská diplomacia. “Nie je vôbec normálne, že minister zahraničných vecí sa o celej záležitosti zjavne dozvie od slovenského veľvyslanca v Budapešti,” povedal.

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Probruselský nohsled I. Korčok kvôli Sputniku V vyhrotil spolu s V. Remišovou vládnu krízu a “vzdal sa” postu ministra zahraničných vecí SR. Ak niekto zosmiešnil SR, je to práve on a ostatní “zásadoví” ministri, ktorí konali rovnako. Tým, že sa po pár dňoch vrátili späť na svoje posty len potvrdili, že SR je politicky nestabilný štát. Byť na mieste prezidentky SR, ani jedného z týchto ministrov by som späť do ich funkcie v tom istom volebnom období nevymenoval.

Comments are closed.