štvrtok, 17 júna, 2021
16.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Zastavme korupciu: Z Matovičovho majetkového priznania sa javí, akoby bol človekom bez...

Zastavme korupciu: Z Matovičovho majetkového priznania sa javí, akoby bol človekom bez majetku, ktorý nikde nebýva

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií, aby sa pýtal ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho majetok. Zuzana Petková z nadácie hovorí, že podľa majetkového priznania je Matovič bezdomovec. Zastavme korupciu žiada zmenu podávania majetkových priznaní a ich nezávislú kontrolu. Priznania podávané politikmi v súčasnosti podľa nej nie sú skutočným obrazom toho, čo vlastnia a užívajú. Ich kontrolu považuje za formálnu, pričom systém umožňuje vyhnúť sa jej. Ako príklad uvádza práve Matovičovo priznanie.

Minister financií podľa majetkového priznania nič nevlastní a ani neužíva cudzí majetok nad zákonom stanovenú hodnotu. Uvádza tiež, že nie je majiteľom žiadnej nehnuteľnej veci a ani neužíva nehnuteľnosť, ktorá by patrila inej právnickej a fyzickej osobe nad zákonom stanovenú hodnotu. “Z priznania sa javí, akoby bol Igor Matovič človekom bez majetku, ktorý nikde nebýva. To však nedáva reálny obraz o majetkovej situácii jeho a rodiny,” uviedla Petková.

Nadácia pritom hovorí, že Matovič býva v dome so svojou rodinou, ktorý pravdepodobne patrí jeho manželke. Vysvetlila tiež, že v zmysle zákona mal priznať jeho užívanie, ak hodnota veci, v tomto prípade nájmu, presahuje 18.200 eur ročne, teda mesačne 1517 eur. “Vyzývame výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NRSR, aby preveril, či túto hranicu neprekročil, a teda či je jeho majetkové priznanie úplné a pravdivé. Rovnako by mal preskúmať, či je to tak aj v prípade hnuteľných vecí,” dodala nadácia.

Zastavme korupciu dodáva, že Matovič “prepísal” celý majetok aj rodinnú firmu na manželku. Pripomína i rozsudok Okresného súdu v Trnave, ktorý nadobudol právoplatnosť 31. augusta 2006 a ktorým bolo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo. Toto považuje nadácia za jeden zo spôsobov, ako sa môžu politici vyhnúť verejnej kontrole, keďže majetok manželky a neplnoletých detí sa priznáva, ale nezverejňuje.

Petková doplnila, že minister financií nie je jediný verejný funkcionár, z ktorého majetkového priznania sa v podstate nič nedozvieme. Aj preto hovorí o potrebe zmeniť systém majetkových priznaní čo najskôr.

Neskoré zverejňovanie informácií z priznaní by sa podľa advokátky spolupracujúcej s nadáciou Marianny Leontiev malo riešiť digitalizáciou. Presadzuje aj ich kontrolu nezávislým úradom, ktorý by mal vzniknúť. Efektívny systém kontroly označila za jeden z kľúčových faktorov posilnenia dôvery verejnosti voči politikom a verejným inštitúciám. V súvislosti s majetkovými priznaniami už vznikla pracovná skupina, ktorá má riešiť zmenu legislatívy. Leontiev je jej členkou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,149 Úmrtí 12,456 Uzdravení 377,534 Infikovaných 1,159 Last updated: 17. júna 2021 - 06:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -