Demeš: Matovič je traumatizovaný

1
Pavol Demeš (Foto: facebook P. Demeša)

Minister financií a expremiér Igor Matovič (OĽANO)je traumatizovaný stratou premiérskeho postu a chce sa naďalej výrazne angažovať vo vakcinačnom úsilí, aj keď to primárne nepatrí do jeho kompetencie. Uviedol to zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš. Reagoval tak na prvú zahraničnú cestu ministra financií do Moskvy, pričom ju neschválila vláda. Matovič tam rokoval o vakcíne Sputnik V.

“Šlo jednoznačne o porušenie domácich pravidiel, kompetenčného zákona a medzinárodných zvyklostí. Igor Matovič v súvislosti s vakcínou Sputnik V už urobil sériu domácich a medzinárodných chýb, ktoré nevrhajú dobré svetlo na Slovenskú republiku, ale najmä na neho samého,” konštatoval Demeš.

Analytik zároveň poukázal na to, že podľa štvrtkových (8.4.) informácií mandát od vlády na toto vyjednávanie nedostal. “Čím skôr zjedná premiér Heger, vláda a koaliční partneri nápravu s takýmto netradičným správaním ľubovoľného člena kabinetu, tým lepšie pre Slovensko. Sme už predsa rešpektovaný člen EÚ s kvalitnou diplomaciou,” uzavrel.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) v piatok informoval, že poveril Matoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) preverením aktuálnej dostupnosti vakcín na trhu vrátane vakcíny Sputnik V. Súčasne poveril Matoviča, aby v Budapešti s maďarskými partnermi prerokoval možnosť posúdenia vakcíny Sputnik.

Matovič sa vo štvrtok v Moskve stretol s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií (RFPI) Kirillom Dmitrijevom. Rokovanie sa týkalo vakcíny Sputnik V. Matovič chcel rokovaním podľa jeho slov dosiahnuť, aby Slovensko malo v Rusku pri téme Sputnika V naďalej “otvorené dvere”. RFPI požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V pre porušenie zmluvy. Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s cestou ministra financií poukázala na to, že cesta do Ruska bola vôbec prvou zahraničnou cestou člena novej vlády, čo podľa prezidentky môže vnímať aj zahraničie.

Matovič v piatok cestuje do Budapešti. Rokovať má s maďarským premiérom i ministrom zahraničných vecí. Rozhovory sa budú týkať vakcín proti ochoreniu COVID-19.

- Reklama -

1 komentár

Comments are closed.