streda, 7 decembra, 2022
5.7 C
Bratislava
ÚvodArénaLetanovská o odchode z parlamentu aj o vzťahu k Remišovej: Moje očakávania...

Letanovská o odchode z parlamentu aj o vzťahu k Remišovej: Moje očakávania sa nenaplnili

Štát nemá dosť odborníkov, lebo o ich služby nestojí,” aj s týmto poznaním odchádza z parlamentu poslankyňa Za ľudí Andrea Letanovská, ktorá pôsobila ako náhradníčka za Vladimíra Ledeckého, ktorý sa do NR SR vracia.

Odchádzate niekedy v týchto dňoch z parlamentu, boli ste poslankyňou-náhradníčkou a vracia sa štátny tajomník Ledecký, ktorý nie je spokojný na ministerstve V. Remišovej. Ako hodnotíte čas strávený v parlamentných laviciach? Posunulo vás to ako lekárku, anesteziologičku niekam, naplnilo to vaše očakávania?

Vláda schválila odchod pána Ledeckého z postu štátneho tajomníka v stredu a včera sa začal proces našej výmeny. Dnes (piatok 9. 4.- pozn.) odovzdám všetky náležitosti a prestávam byť poslankyňou NR SR. Čas strávený v parlamentných laviciach bol pre mňa príležitosťou sa niečo nové naučiť a verila som, že aj mojím pričinením sa posunie zdravotníctvo dopredu. Naučila som sa niečo o chode národnej rady, nazrela do procesov tvorby zákonov, zistila som, ako pracujú výbory a podieľala som sa na spoločnom pôsobení nášho poslaneckého klubu. Participovala som na niekoľkých návrhoch, ale čo je asi pre mňa osobne najdôležitejšie, mnoho vecí som pochopila. Pochopila som, že v prostredí “politiky” fungujú niektoré zákonitosti inak. Vecná, odborná podstata práce poslancov je síce veľmi dôležitá, ale je významne ovplyvňovaná práve “politikou”. Viac, než by som si predtým pripustila a aj preto sa moje očakávania nenaplnili. Nie nutne to musí byť “chyba” okolia, pokojne mohli byť neprimerané či naivné moje očakávania.

Ste pripravená napriek tomu na návrat kedykoľvek do NR SR späť?

Áno.

Ako hodnotíte návrat kolegu Ledeckého do NR SR, keď sa dobrovoľne vzdal pozície štátneho tajomníka? 

Ako jeho slobodné a autonómne rozhodnutie.

“Nie je tajomstvom, že väčšina poslaneckého klubu mala inú preferenciu na nového predsedu strany ako je Veronika Remišová… A ten pocit prináležitosti k osobe pani Remišovej slabol a slabol, čo vyvrcholilo v čase koaličnej krízy,” myslí si o nejednotnosti poslancov Za ľudí Andrea Letanovská (Foto: TASR)

Celkovo má strana Za ľudí problém udržať si poslancov v parlamente. Aj vy ste avizovali odchod, ak nebudú vo vláde vymenení Marek Krajčí a Igor Matovič. Čím to je, ste v Za ľudí menej jednotní ako napr. v SaS alebo ako to vidíte?

Ťažko hodnotiť chod systému pri takom malom počte prvkov (úsmev). Pri klube, ktorý má 12 členov, tvorí každý jeden poslanec významnú časť a individuálne rozhodnutia majú väčší dopad na celok. Na druhej strane nepopieram, že poslanecký klub Za ľudí je v niektorých témach názorovo nejednotný. Opäť to je na jednej strane dané tým, že sme všetci autonómni samostatní ľudia s rôznou expertízou, históriou a hodnotami, ktorí sa spojili do boja za lepšie Slovensko okolo osoby bývalého prezidenta Andreja Kisku. Pán Kiska je osoba, ktorá dokáže spájať aj významne odlišné témy a osobnosti. Preto pri jeho odchode, keď sme si hľadali svojho nového lídra, mali sme odlišné predstavy. A nie je tajomstvom, že väčšina poslaneckého klubu mala inú preferenciu na nového predsedu strany, ako je Veronika Remišová. Silným protikandidátom jej bol vtedy Miroslav Kollár. A ten pocit prináležitosti k osobe pani Remišovej slabol a slabol, čo vyvrcholilo v čase koaličnej krízy.  

Ako hodnotíte novú vládu, takto ste si to predstavovali, keď ste žiadali odchod premiéra Matoviča?

Priznám sa, že keď sme žiadali odchod Igora Matoviča – ako prvý koaličný partner – vôbec sme neriešili jeho ďalšie pôsobenie vo vláde. Ja osobne si myslím, že to nikoho z nás ani nenapadlo, že by tam mohol ostať. Čiže ja som si to takto nepredstavovala. Na druhej strane musím uznať, že po týždňoch náročných vyjednávaní a zdanlivo beznádejnej situácii takmer až do konca, bol pre mňa výsledok príjemným prekvapením. Chod vecí v posledných dňoch a hodinách zmenila Mária Kolíková tým, že aktívne vstúpila do vyjednávaní a ukázala jednoznačný postoj k celej situácii. Pripisujem jej významný podiel na vyriešení krízy. Takže na prvý pohľad nádejný nový začiatok, druhá šanca tejto vlády a na druhý a tretí pohľad si budeme musieť počkať. Veľmi si želám, stabilitu tejto vlády a pokračovanie v pláne reforiem, ihneď ako poľaví pandémia.

Našťastie, pandémia má klesajúcu tendenciu na Slovensku, aj keď – ešte sa uvidí, čo spravila Veľká noc. Ale – problémy sú permanentne s očkovaním, prihlasovací systém menili naposledy pred pár dňami po obrovskej kritike napr. hlavného odborníka na zdravotníctvo BSK, ktorý ho označil za fiasko po tom, čo im do vakcinačného centra prišli namiesto ľudí 50 plus oveľa mladší ľudia, lebo systém ich nepreveroval… alebo sa pripravilo sto vakcín pre vymyslené mená na východe… Ako vnímate tieto v podstate základné veci, ktoré sú z pohľadu ľudí úplne nezvládnuté? To vyzerá akoby štát nemal odborníkov a to ani po roku  zmeny vlády…

Ja už ani neviem, čo by som na to mala povedať. Už mi došli slová. Štát nemá dosť odborníkov, lebo o ich služby nestojí. 

Máme už nového ministra zdravotníctva, čo by mal podľa vás prioritne riešiť?

Úplne na začiatku si musí vytvoriť prostredie, kreovať tým ľudí, ktorí vedia a ktorým dôveruje. Na to má sotva pár dní a potom musí pevne uchopiť opraty riešenia krízy v zdravotníctve, ktorú spôsobila pandémia samotná a veľmi slabý manažment doterajšieho vedenia rezortu. A zároveň musí relatívne rýchlo vyčleniť určitú časť kapacity na prípravu nevyhnutných reforiem v zdravotníctve. Toto sa nedá odkladať, pretože jasný a zrozumiteľný plán, ako zlepšiť rezort zdravotníctva po pandémii, bude jedným z najdôležitejších rozhodovacích kritérií pre zdravotníkov.

Keď sa skončí núdzový stav, tak takmer rok blokovaná prirodzená mobilita zdravotníkov sa prejaví výrazným pohybom medzi kolegami. A jeden z kľúčových momentov, ktoré rozhodnú o tom, či zdravotníci ostanú v systéme na Slovensku (hoci sa budú hýbať medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami), alebo odídu zo systému či mimo Slovenska, bude práve perspektíva a nádej na zmenu. Túto nádej môže a podľa môjho úsudku aj musí nový minister zdravotníctva priniesť.

Ako vidíte  svoju najbližšiu budúcnosť?  Napĺňa vás viac práca lekárky alebo političky, či ako to vidíte?

Lekárkou som celý svoj dospelý život a politike sa venujem zhruba dva roky. Moja voľba je jasná, naďalej sa budem venovať môjmu povolaniu lekárky.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -