Pellegrini: Ľudia rozhodnú. Je spôsob, ako vyhnať Matoviča z vlády

8
Peter Pellegrini (Hlas-SD) (Autor: TASR)

Rekonštrukcia vlády? „Nie, je to nedôstojné divadlo,” hodnotí odchody a návraty ministrov a urovnanie koaličnej krízy hlavný oponent vládnej koalície, predseda Hlas-SD Peter Pellegrini. Nebol sklamaný, keď sa nakoniec kríza urovnala a neprišli na rad predčasné voľby, za ktoré on bojuje? A prečo podľa neho koalícia zmenila štát na “stanový tábor, nechápe inštitúty a pravidlá, ktoré formujú dlhodobo štát”?

Koalícia sa na poslednú chvíľu zachránila a došlo k rekonštrukcii vlády. Ste sklamaný?

Nejde o moje pocity. Ako politik uvažujem, čo toto politické divadlo prinesie štátu a ľuďom, ktorí tu žijú. Akú perspektívu dá táto koalícia ľuďom po tom, čo rozvrátila štát, čo umrelo vďaka jej zlyhaniam 10 000 ľudí a ekonomická a sociálna pomoc zlyhala. Nemôžeme to nazývať rekonštrukciou vlády, keď Matovič si vymenil s Hegerom iba stoličku a bude ako jediný vlastník OĽANO určovať politiku tejto strany aj štátu. Ako minister financií je vlastne tieňovým premiérom, ktorý cez Všeobecnú pokladničnú správu bude určovať chod ministerstiev a ovplyvňovať ich priority. Navyše ako usvedčený daňový podvodník bude negatívnym príkladom pre všetkých podnikateľov. Matoviča nebavilo riadiť štát a som presvedčený, že tak to bude aj v prípade rezortu financií. Už som zaregistroval, že odmietol ponuku Sulíka ísť na zmierovací obed. Zaregistroval som, že poslanec Gyimesi spochybnil Bezpečnostnú stratégiu a samotného ministra zahraničných vecí Korčoka. To len svedčí, že nástup Hegera len prekryl ročné zlyhania tejto koalície, vybrali si akýsi politický time out, ale konflikty a hádky budú pokračovať ďalej. Je len otázkou času, keď sa opäť rozhoria, a to nie je dobrá správa pre Slovensko, ktoré bude o chvíľu po zdravotnej pandémii čeliť tej ekonomickej.

“Nemôžeme to nazývať rekonštrukciou vlády, keď Matovič si vymenil s Hegerom iba stoličku a bude ako jediný vlastník OĽANO určovať politiku tejto strany aj štátu,” upozorňuje Pellegrini. (Foto: TASR)

Nevyužili ste túto situáciu ako opozícia predsa len málo?

Nedôstojné politické divadlo nazývané rekonštrukcia vlády, počas ktorého bol vypnutý štát a zomrelo zbytočne 2000 ľudí, bolo plne v zlej réžii koalície. Ako opozícia sme vyzvali prezidentku, aby neprijala návrat ministrov do kresiel po demisii, aby nevymenovala Igora Matoviča za ministra financií a ministri vrátili plat za mesačné ničnerobenie pre ľudí. Zároveň sme predostreli myšlienku ustanovenia vlády odborníkov, ktorí by v pokoji doviedli krajinu k predčasným voľbám. Nezabúdajme však na podstatnú vec. Naďalej intenzívne beží podpisová akcia na vypísanie referenda o ukončení pôsobenia tejto vlády. Na našej centrále máme 200 000 podpisov, ostatní tiež hlásia vysoké počty, takže verím, že do konca apríla predložíme dostatočný počet podpisov do Prezidentského paláca. Politicky pracujeme intenzívne na sociálnych sieťach a verím, že dáme možnosť  ľuďom rozhodnúť účasťou v referende, či tu chcú mať druhú Matovičovu vládu ešte tri roky pri moci.

“Ako opozícia sme vyzvali prezidentku, aby neprijala návrat ministrov do kresiel po demisii, aby nevymenovala Igora Matoviča za ministra financií a ministri vrátili plat za mesačné ničnerobenie pre ľudí. Zároveň sme predostreli myšlienku ustanovenia vlády odborníkov,” hovorí Pellegrini (Hlas-SD) (Foto:TASR)

Váš ťah s referendom o predčasných voľbách podľa vás touto dohodou získal alebo stratil?

Naopak, pokračujeme intenzívne ďalej. Ako som už povedal, vytvorenie druhej Matovičovej vlády nič nemení na vnútropolitickej situácii. Viac to vnímam ako marketingový než reálny politický ťah. Matovič neoslabil, naopak, môže sa sústrediť na politické vojny s koaličnými partnermi. Táto vláda, ktorá zlyhala v boji s pandémiou, však bude v krátkom čase čeliť novej výzve. A tou je ekonomická pandémia. Ekonomickí experti upozorňujú, že vládna pomoc je nedostatočná. Všetci uznávajú opodstatnenosť špeciálnej pomoci pre gastro, turizmus, kultúru a šport. A varujú pred adresnosťou, ktorá túto pomoc dusí. Nie sme stranou politického hejtu a budeme verejnosti a ohrozeným skupinám ponúkať riešenia. Viacero odborníkov totiž varuje, že mimoriadnu pomoc treba zorganizovať rýchlo, aby ju firmy a ľudia dostali ešte do konca tohto roku.

Povedali ste, že nejde o petíciu Hlasu-SD, ale o petíciu apolitického výboru. Nakoniec je to však vnímané hlavne ako vaša petícia, niektoré oslovené subjekty spoluprácu odmietli. Beriete už napríklad aj rýchlosť zberu podpisu ako nejaký zber dát? Vyhodnocujete si to?

Viac než 80 percent ľudí nedôveruje tejto vláde a nadpolovičná väčšina ľudí by sa zúčastnila referenda. A to je aj odpoveď tým, ktorí pri tejto téme zbytočne politikárčili namiesto toho, aby počúvali vlastných voličov. To sú totiž pre nás ukazovatele, ktoré vypovedajú o atmosfére v krajine. Ľudia sú nespokojní s chaosom v štáte, so zlyhaniami vlády, z nejasnej ekonomickej a politickej perspektívy a intenzita podpisov neopadla, ale pokračuje.

Matovič podľa vás preskupením sa s Eduardom Hegerom nevyvodil politickú zodpovednosť. Na druhej strane získal vo voľbách 25 percent, svojím spôsobom pochopiteľne chcel zostať súčasťou vlády. Je to pre vás ako opozíciu teraz komunikačne ľahšie – využívať jeho zotrvanie vo vláde?

Neriadim sa politickým marketingom. Považujem menovanie Igora Matoviča za škodlivé pre Slovensko. Richard Sulík ho nazval pomstychtivým človekom a ľudia sa v dospelosti už nemenia. Takže očakávam ďalšie konflikty a nestabilitu. Pre Slovensko a jeho budúcnosť by bolo dobré, keby táto vláda chaosu, neprofesionality odišla čo najskôr do zabudnutia.

Podľa vás Matovič bude viac ovládať Hegera, ako mal Robert Fico vplyv na vás po svojom odchode z rovnakej pozície. Prečo si to myslíte?

Zaregistroval som toto prirovnanie, ale situácia je diametrálne odlišná. Na rozdiel od Igora Matoviča, Robert Fico nebol súčasťou mojej vlády, ale zasadol do parlamentných lavíc. Vláda tak mala rozhodovaciu autonómnosť a bolo na zodpovednosti koaličných lídrov, ako sa k rozhodnutiam vlády postavia v parlamente. Igor Matovič však sedí po boku nového predsedu vlády ako minister financií, je jej sivou eminenciou, takže nevidím veľký priestor na autonómnosť pána Hegera. Preto je názov druhá Matovičova vláda výstižný.

“Na rozdiel od Igora Matoviča, Róbert Fico nebol súčasťou mojej vlády, ale zasadol do parlamentných lavíc… Matovič však sedí po boku nového predsedu vlády ako minister financií, je jej šedou eminenciou, takže nevidím veľký priestor na autonómnosť pána Hegera,” hovorí Pellegrini. (Foto: TASR)

Vyzvali ste všetkých ministrov, ktorí podali demisiu, aby sa neuchádzali o posty v novej vláde. Nakoniec sú aj po Krajniakovom návrate v Hegerovej vláde všetci. Aj dvaja politici, ktorí znefunkčnili na čas vládu i parlament…

Demisia ministra je veľmi dôležitý inštitút, pretože ním vysielame do verejnosti signál o politickej kultúre a stanovujeme kritériá na odstúpenie. V minulosti podávali ministri demisie na základe vážnych udalostí, pád lietadla, vražda novinára a dnes sme boli svedkami nechutného politického divadla, ktorý devalvoval tento vážený inštitút demokracie. Tu sa stali len predmetom politického vydierania a pozičných hier. Táto koalícia zmenila štát na stanový tábor, nechápe inštitúty a pravidlá, ktoré formujú dlhodobo štát. Preto sme navrhli prezidentke, aby ministrov, ktorí podali demisie, už nevymenovala. Táto politická nekultúra, ktorú týmto divadlom napáchali, sa nám raz ešte vráti.

Matovič ako predseda vlády vydržal 376 dní. Prekvapilo vás to? Chcel vstúpiť do histórie…

To sa mu aj podarilo. V histórii Slovenska sme mali rôznych premiérov, ale ani jeden neodstúpil po roku, hoci vyhral voľby s 25 percentami a ústavnou väčšinou v parlamente. To sa však ani vlastne nedá. To sa mohlo podariť iba Igorovi Matovičovi. Nikto sa ako premiér nerodí, je to výzva, ale on zostal aj v tomto kresle len opozičným PR krikľúňom, ktorý rozhádal vlastnú koalíciu a končí s najväčšou nedôverou verejnosti. Žiaľ, politicky neskončil a nový post mu ponúka celú škálu možností, ako škodiť tejto krajine. Preto je referendum kľúčovou vecou, ako vyhnať Matoviča z vlády.

Pellegrini: “Je to hlavne o rozhodnutí ľudí. Referendum je kľúčovou vecou, ako vyhnať Matoviča z vlády.” (Foto: TASR)

Vaša strana dnes a vlastne už dlhodobejšie nemá konkurenta vo volebných prieskumoch, preferencie sa pohybujú na úrovni okolo 25 percent. Trúfate si udržať ich tak vysoko ďalšie tri roky? Je to pre vás náročnejšie ako Matovičovo raketové vystrelenie tesne pred voľbami?

Hovorím to dlhodobo, že prieskumy verejnej mienky vnímame s pokorou. Neexistuje iný recept na úspech, než len práca pre ľudí, nech to znie akokoľvek vzletne. Matovič je príkladom toho, keď sa politika postavená iba na marketingu vyčerpá a vystrieda ju chaos. Preto sa v strane Hlas-SD snažíme robiť koncepčne. Pripravujeme program pre Slovensko, na centrále už pracujú odborné skupiny a plánujeme chodiť do parlamentu s riešeniami. Tam práve zlyháva táto vláda.  Obávam sa, že Plán obnovy bude jedno veľké fiasko. My sme ponúkli na odbornú diskusiu náš Plán obnovy, ktorý bude základom aj pre náš stranícky základ.

Nie je však pre vás referendum aj riskom? Ak sa ho nezúčastní dosť ľudí, bude vám to koalícia vyčítať a vy môžete veľa stratiť.

Dali sme reálnu šancu sa ľuďom vyjadriť a rozhodnúť. Nie je to risk, ale šanca pre ľudí zmeniť chod vecí a tým prinavrátiť zdravý rozum pri spravovaní veci verejných.  Ako s touto šancou naložia, je zodpovednosť nás všetkých. Chcem ešte raz zdôrazniť, že referendum nebude len politickou iniciatívou Hlasu-SD alebo opozičných strán. Je to hlavne o rozhodnutí ľudí a ich ochote sa referenda zúčastniť. Majú to len a len vo svojich rukách.

- Reklama -

8 KOMENTÁRE

  1. Ty si celý zradca,je to jeden inteligentný človek a vie sa správať ,nie ako ten psychopad z Trnavy

  2. Pozri sa na matovica a na pelegriniho ,uz len na pohľad je rozpoltená osobnosť ,ten výraz tváre….veď ten gadžo z Trnavy je daňový podvodník o čo ty tu vaľčis??ja potrebujem ,aby kultúrne sa tu vládlo ,kradli ,kradnú a budú kradnúť ,viď šéfa SIS ,nestačí ti to?čo nová vláda ti priniesla ,len chaus a bordel v tomto štáte…nech vládne radšej mafia!!!ako tá spodina!!!

  3. To čo predviedla táto “vláda” za rok nemá obdobu.Na čele štátu stál človek,ktorý má problémy nielen so sebou,ale aj s koaličnými partnermi.Tie nadávky na národ vedcov,opozíciu ,koalíciu..to by chcelo celú stranu.Pellegrini po nástupe dal zelenú policajtom pri stíhaní ľudí,ktorí mali problém zo zákonmi.Po nástupe Matoviča sa vo vedení polície nič nezmenilo,pracovala tak isto ako za Pellegriniho.Za rok stihla táto “vláda” veľa aj v ekonomickej a inej trestnej činnosti,opakujem za rok:Tipos,prípad Kaliský,nákup testov,ktoré podľa Matoviča treba hodiť do Dunaja,pofidérne objednávanie cez firmičku v Trnave…atď Nehovoriac o ľudských tragédiach:On si na seba zobral zodpovednosť za 9000 mŕtvych,keď predtým to všetko zvalil na Sulíka.Neni sa čomu čudovať:plagiátor to nemá v oblasti riadenia v poriadku.

  4. A toto od tohoto človeka, čo mu neviem prísť na meno, nie je ešte VÄČŠIE DIVADLO, hrať sa na spasiteľa naroda a vytvárať tu, “že vraj opozícia”, schovávať sa za opozíciu a vieme všetci čo chce docieliť!!! DOSTAŤ SA ZASE K MOCI A K FINANCIAM ABY MOHOL DAŤ OLIGARCHOM MOŽNOSŤ ZNOVU ROZKRADAT???
    PROSIM VÁS POVEDZTE MI AKO SA DA VERIŤ ČLOVEKU, KTORÝ BOL PRI VŠETKÝCH TÝCH SVINSTVACH, PODVODOCH, ZLODEJINACH, MAFIÁNSKYCH PRAKTIKÁCH A V NEPOSLEDNOM RADE AJ PRI VRAŽDE NOVINÁRA A JEHO SNÚBENICE A NAPRIEK TOMU MLČAL??? Teraz zrazu vraví “ja som o tom nevedel”!!! WTF!!!

  5. Dajme si otázku ? Pelegrniho poznáme vieme čo je to za kvietok ? ! Poznáme ho žiadna zmena by nebola len by zradca vystriedal iného zradcu.!

Comments are closed.