Lipšic je najzbytočnejší špeciálny prokurátor na svete, vyhlásil Fico

1
Robert Fico, predseda Smer-SD (Foto: TASR)

Pozícia Daniela Lipšica ako špeciálneho prokurátora je neudržateľná a je potrebný jeho odchod. Uviedol to v utorok Robert Fico (Smer-SD). Argumentoval Lipšicovou možnou zaujatosťou, politickou aj právnickou históriou. Lipšic je podľa neho najzbytočnejší špeciálny prokurátor na svete.

“To, čo teraz ideme povedať, by možno vyžadovalo aj nejaké emócie a expresívne výrazy, ale budeme maximálne vecní, lebo ide o vážny problém, ktorý vznikol v štruktúre orgánov činných v trestnom konaní,” vyhlásil Fico v úvode tlačovky s tým, že chce vyzvať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby čo najrýchlejšie tento problém riešil.

Fico hovorí o vážnych podozreniach v súvislosti s aktuálnou situáciou a o prípadných či už podaných trestných oznámeniach napríklad pre nákup antigénových testov od juhokórejskej spoločnosti cez malú trnavskú firmu. Podľa Fica prichádza na rad aj otázka nákupu samotestov a antigénových testov za 35 miliónov eur, kde mobilné odberové miesta hovoria o neuveriteľne vysokej chybovosti.

Daniel Lipšic, špeciálny prokurátor (Foto: TASR)

“Máme na sklade 200 000 vakcín Sputnik, nikto nevie, čo s nimi bude, aká je expirácia, ako to bolo zaplatené, ako prebiehalo verejné obstarávanie,” uviedol Fico. Pripomenul aj vyše 10.000 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktorým sa možno dalo predísť. “Tieto udalosti budú predmetom podávania rôznych trestných oznámení,” tvrdí Fico s tým, že ak by sa dostali do roviny stíhania, patrili by do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

“Máme veľké obavy, ako sa špeciálna prokuratúra pod vedením pána Lipšica zhostí takejto úlohy,” podotkol. Na čele špeciálnej prokuratúry stojí podľa neho špeciálny prokurátor s významnými právomocami. Jeho ročný plat predstavuje 110 000 eur. Lipšic však nemôže dohromady nič robiť, nakoľko bol to čistý politický nominant Igora Matoviča a dostal sa do pozície, vzhľadom na jeho bývalé pôsobenie, ktoré ho úplne vylučuje z rôznych konaní.

 „Máme preto oprávnené obavy, ako sa bude správať k ľuďom, ku ktorým bol v minulosti priateľský. Alebo, ako sa bude správať k ľuďom, ku ktorým sa v minulosti správal otvorene nepriateľsky?,“ pýtal sa Fico.

Prečo podľa neho Lipšic nemôže vykonávať svoju funkciu? „V kauze Očistec vystupuje ako svedok a rovnako zastupoval aj udavača Slobodníka. V kauze Plevel Lipšic zastupoval obvinených Tótha aj Polku. Toho pána Polku, ktorý sa nakoniec dohodol o vine a treste po tom všetkom, čo porozprával na kolegov na Krajskom súde v Žiline. Kauza Judáš – v prípade pána Pčolinského by stačilo, že spolupracovali, že sa pravidelne stretávali. Zastupoval udavača Beňu, ktorý je rozhodujúci, pokiaľ ide o informácie, ktoré dostali Pčolinského do väzby. Kauza Štátnych hmotných rezerv, tam zastupoval obvineného pána Gogu. Ako teda garantujeme, že tam bude dodržiavaný zákon? Problém na prokuratúre má aj pán Haščák. Ako sa bude správať k Haščákovi z Penty, keď pán Lipšic zastupoval firmu Mecom, ktorá patrí do finančnej skupiny Penta? Ako sa bude správať v prípade, ak to bude nevyhnutné, ku Kočnerovi a k Ruskovi, keď zastupoval televíziu Markíza? Ako sa bude správať v prípade pozemkových a daňových podvodov pána Kisku, ktorého zastupoval tiež? Čo sa bude diať v prípade Matoviča, ak bude nejaké trestné stíhanie, veď ho zastupovala a je to jeho osobný priateľ. Zastupoval poškodených rodičov po vražde novinára a jeho priateľky,“ vymenoval R.Fico. 

Dodal, že ak by Lipšic nemal byť aktívny vo veciach, kde hrozí jeho zaujatosť, všetko by padlo na jeho podriadeného Petra Kysela. Za najlepšie riešenie preto Fico považuje Lipšicov odchod.

- Reklama -

1 komentár

  1. Lipšic je zbytočný ako bol aj zbytočný lotor generálny prokurátor spolužiak Fica Čižnár …

Comments are closed.