streda, 8 decembra, 2021
1.1 C
Bratislava
ÚvodArénaSamosprávy Slovenska a Ukrajiny rozbiehajú spoluprácu

Samosprávy Slovenska a Ukrajiny rozbiehajú spoluprácu

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozbieha projekt cezhraničnej spolupráce medzi samosprávami zo Slovenska a Ukrajiny. Informoval o tom hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

“ZMOS mimoriadne citlivo vníma význam cezhraničnej spolupráce, pretože na Slovensku máme 36 prihraničných okresov z celkového počtu 79, pričom až 48 percent populácie žije v prihraničných oblastiach,” uviedol Kaliňák. Dodal, že cieľom projektu je zvyšovanie povedomia o potenciáli slovensko-ukrajinskej územnej spolupráce v záujme jej súčasnej a budúcej podpory z národnej a európskej úrovne.

Projekt podľa Kaliňáka sleduje odovzdávanie skúseností s reformnými a modernizačnými procesmi v miestnej územnej samospráve. Taktiež pozoruje poskytovanie verejných služieb podložených skúsenosťami z Nórska a krajín V4 v záujme podpory európskych štandardov a dobrej, transparentnej a zodpovednej správy vecí verejných na Ukrajine.

V rámci projektu Slovensko-ukrajinská cezhraničná spolupráca sa vo štvrtok (8. 4.) uskutoční úvodná online konferencia. “Bude orientovaná na predstavenie projektu, diskusiu s partnermi a odbornou obcou k možnostiam cezhraničnej spolupráce vrátane diskusie o príležitostiach a benefitoch tejto cezhraničnej spolupráce,” približuje Kaliňák. ZMOS podujatie realizuje vďaka podpore z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru.

Projekt potrvá do apríla 2023. Jeho súčasťou budú šesť seminárov, dve odborné konferencie, dva okrúhle stoly, dve podujatia venované spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými miestnymi samosprávami počas „Dní Ukrajiny“, stáže pre odborných zamestnancov z ukrajinských samospráv na Slovensku, publikovanie strategického materiálu či manuálov metodickej pomoci.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 8. decembra 2021 - 19:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img