streda, 8 decembra, 2021
1.1 C
Bratislava
ÚvodArénaUSA zatvorili kedysi tajný blok väznice na základni Guantanamo

USA zatvorili kedysi tajný blok väznice na základni Guantanamo

Kedysi tajný blok väznice na americkej základni Guantanamo na Kube, ktorá chátral, bol zatvorený a väzni presunutí do iného zariadenia na tejto americkej základni, oznámila v nedeľu americká armáda. Informáciu priniesla agentúra AP.

Ako sa uvádza vo vyhlásení Južného velenia amerických ozbrojených síl, väzni z Tábora 7 boli prevezení do zariadenia susediaceho s miestom, kde sú na základni zadržiavaní ostatní väzni, v rámci snahy “zvýšiť operačnú výkonnosť a efektívnosť”. Južné velenie, ktoré dozerá na väznicu na základni Guantanamo, však neuviedlo, koľko väzňov bolo premiestnených. Úrady predtým uviedli, že v Tábore 7 bolo zadržiavaných asi 14 mužov. Na Guantaname je v súčasnosti umiestnených celkovo 40 väzňov.    

Južné velenie uviedlo, že väzni z Tábora 7 boli presunutí do Tábora 5 “bezpečne a bez incidentov”, neuviedlo však, kedy došlo k ich premiestneniu. Tábor 5, ktorý bol z veľkej časti prázdny, sa nachádza vedľa tábora 6, kde sú zadržiavaní ostatní väzni.

Tábor 7 bol otvorený v decembri 2006 pre väzňov, ktorí boli predtým držaní v sieti tajných väzenských zariadení CIA, často označovaných ako “čierne miesta”, kde boli podrobení brutálnym vypočúvacím metódam. Armáda ho riadila na základe dohody s CIA a južné velenie uviedlo, že do premiestnenia boli zapojené spravodajské služby.

Americká armáda dlho odmietala potvrdiť čo i len umiestnenie Tábora 7 na základni a nikdy nedovolila novinárom nahliadnuť do útrob tohto bloku. Podľa úradov blok nikdy nebol navrhnutý ako trvalý, mal problémy so statikou a Pentagón upustil od plánov zháňať peniaze na obnovu budovy.

Medzi tými, ktorí boli zadržiavaní v Tábore 7, bolo päť väzňov obvinených z vojnových zločinov pre ich údajnú účasť na zosnovaní a poskytovaní logistickej podpory pre teroristické útoky z 11. septembra 2001.

Prezident Joe Biden vyhlásil, že má v úmysle zavrieť väznicu na základni Guantanamo, čo si však bude vyžadovať súhlas Kongresu s presunom niektorých väzňov do USA.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 8. decembra 2021 - 19:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img