Po mesiacoch protivládnych protestov si Bulharsko volí nový parlament

0
Nedeľné hlasovanie sa všeobecne považuje za akési referendum o premiérovi Bojkovi Borisovovi. Zdroj: TASR/AP

Po mesiacoch protivládnych protestov a zároveň v období poznačenom pandémiou koronavírusovej infekcie sa v nedeľu konajú v Bulharsku parlamentné voľby.

Volebné miestnosti, ktorých je v celej krajine dovedna približne 12.000, sa otvorili o 07.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) a zatvoria sa večer o 20.00 h (19.00 h SELČ), približuje agentúra AP. Bulharsko registruje 6,7 milióna oprávnených voličov, ktorí si aktuálne volia 240 poslancov.

Nedeľné hlasovanie sa všeobecne považuje za akési referendum o premiérovi Bojkovi Borisovovi. Tento 61-ročný politik vedie pevnou rukou stredopravú stranu GERB (Občania za európsky rozvoj Bulharska) už viac než jedno desaťročie, premiérom je už tretíkrát a teraz dúfa, že sa mu podarí stať sa predsedom vlády aj vo štvrtom funkčnom období, analyzuje AP.

Bulharský premiér Bojko Borisov (Autor: SITA)

Prieskumy po skončení parlamentných volieb, tzv. exit polls, budú zverejnené okamžite po hlasovaní. Predbežné výsledky by mali byť známe okolo polnoci z nedele na pondelok.

Podľa výskumov verejnej mienky zo začiatku tohto roka by súčasné voľby v Bulharsku vyhrala Borisovova strana GERB so ziskom 24,3 percenta hlasov. Na druhom mieste by podľa januárových prieskumov s takmer 22 percentami skončila Bulharská socialistická strana (BSP).

- Reklama -