utorok, 3 augusta, 2021
26.1 C
Bratislava
ÚvodArénaSchmögnerová: Bohuvďaka, že sme v eurozóne. Matovičove reči neovplyvnia hodnotu eura

Schmögnerová: Bohuvďaka, že sme v eurozóne. Matovičove reči neovplyvnia hodnotu eura

Matovič musí dávať pozor na to, čo povie… Neuvážené vyjadrenia ministra financií by síce neovplyvnili euro, ale mohli by spochybniť trhy – upozorňuje ekonómka a bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová.

Ako sa pozeráte na nového ministra financií Igora Matoviča? Je podľa vás vhodným adeptom na tento post?

Problém, o ktorom sa už veľa hovorilo, je napríklad jeho vzdelanie. On sám pripustil, že na štúdium popri podnikaní veľa času nemal a jeho diplomová práca sa môže pokladať za plagiát. Matovič mal ako podnikateľ vlastné skúsenosti s daňami a možno aj s ich nepriznávaním, ako sa hovorilo. Ak je to tak, má dve možnosti: buď bude laxný k vymáhaniu daní, alebo naopak – pritvrdí a zlepší svoju povesť. On si ale musí uvedomiť, že doba sa posunula a v súčasnosti sa na daňové úniky a podvody používajú sofistikovanejšie metódy, ktorým nie jednoduché zabrániť. Mal by sa ako minister určite obklopiť kvalifikovanými odborníkmi.  

To stačí – obklopiť sa odborníkmi?

Nie. Na post ministra financií sa vyžadujú isté osobnostné predpoklady – schopnosť komunikovať, počúvať, hľadať kompromisy. Okrem toho samozrejme, treba spĺňať odborné predpoklady, ktoré súvisia s bežnými povinnosťami ministra ako pripravovať štátny rozpočet, pripravovať zákony, ktoré sa dotýkajú daňovej a colnej sféry, finančnej problematiky. Ešte stále treba dokončiť aj predloženie Plánu obnovy do Bruselu do konca apríla. Uvidíme, či bude Matovič napríklad schopný komunikovať primerane a na úrovni na Ecofin.

Tak ale, istá perspektíva tam možno môže byť, lebo počas predvolebnej kampane chcel Matovič zobrať Počiatkovi vilu v Cannes, kde nalepil nápis “Majetok Slovenskej republiky”. Takto chcel Slovensku šetriť peniaze…

V predvolebnej kampani získal body aj tým, že v Limassole poukazoval na schránky firiem Penta Investmets, ktoré neplatia doma dane, ale unikajú do daňových rajov. Ak by sa sústredil napríklad na problematiku daňových rajov a pomohol by znížiť daňové úniky, ktoré každým rokom narastajú, tak by to bol, samozrejme, aspoň jeden krok dopredu.

Uviedli ste, že každý minister financií musí mať nejaké osobnostné predpoklady. Problém Igora Matoviča ako premiéra spočíval najmä v emotívnosti, unáhlenosti a spontánnom konaní. Toto nevyzerá ako správny predpoklad ani pri ministrovi financií, alebo…?

Bohuvďaka, že sme v eurozóne. Keby sa minister financií typu Matoviča vyjadroval tak nezodpovedne ako on zvykol, tak slovenská koruna by padla zrejme hlboko pod svoju úroveň. Chválabohu, že vplyv na euro nebude mať. Ale jeho neuvážené vyjadrenia, by, samozrejme, mohli spochybniť trhy, čo by sa mohlo odraziť na úrokových sadzbách, či už krátkodobého alebo dlhodobého dlhu štátu.

Na obhajobu nominácie Matoviča sa používa ako argument jeho predchodca Ján Počiatek. OĽaNO aj zavesilo na facebook jeho debatu z minulosti u bývalého generálneho prokurátora Trnku, z ktorej vyplynulo, že nevedel nič o verejných financiách, keď nastupoval na ministerský post… Aspoň to Počiatek v nahrávke veľmi žoviálne tvrdil. Je ale práve Počiatek ten typ, s ktorým sa má nastupujúci minister porovnávať? To ma zaujalo…

Aj v triede, keď sa porovnávame s najhoršími žiakmi, tak vyzeráme asi veľmi dobre, že? Asi by sa mal porovnávať skôr s najkvalifikovanejšími, ak nie domácimi, tak zahraničnými ministrami financií.

728*90

2 KOMENTÁRE

 1. za posobenia tejto “najlepšej ministrine financií” sa nepopulárnym stalo zvýšenie nepriamych daní, okrem DPH sa zvýšila spotrebná daň z tabaku, alkoholických nápojov, pohonných látok a cestná daň.” .. myslím, že s nou sa može porovnávat hocikto .. a ked niekto hovorí o ožranovi počiatkovi , tak zrejme preto, že to bol minister minulej vlády a to, že sa “argumentuje stále neschopnostou počiatka pri matovičovi”, je konkrétne odkial ..??.. a to, že by matovič niečo povedal a tým by zmenil hodnotu eura, je chorý výplod niekoho, kto ny si mal zrejme zájst psychiatrovi ..

 2. Nemáme dôvod počúvať moralizačné kázania starých komunistov ako je “ekonómka” Brigita Schmögnerová. My, s dobrou pamäťou starí demokrati a obete komunizmu a jeho štb-boľševických protiobčianskych kampaní Selekcie, Asanácie, Kufor, Kamene, naostatok aj kampane Norbert, ktorú koordinoval súdruh Rudolf Schuster, v ktorej pred tzv. Nežnou revolúciou a obnovou tejto kampane krátko po Nežnej revolúcii komunisti a ich ŠtB plánovali pozatvárať 60 tisíc “reakcionárov, nepriateľov socializmu, agentov imperializmu” a internovať ich do 16-tich “pracovných táborov” na “prevýchovu”. K tomu by vážne prišlo, keby Nežná revolúcia bola nenežná a keby niekoľko boľševikov a eštebákov za ich zločiny odvislo. Najmä vtedy, ak by Mečiar a Lorenc nedali zlikvidovať vyše 60 tisíc živých zväzkov ŠtB. Dávam do pozornosti videá youtubera Júliusa Kovácsa, napríklad na linku “https://www.youtube.com/watch?v=8-HxOR6c1bI – YOUTUBE.COM
  Statočný komunista Rudolf Schuster, poberá tisíce mesačne, had v ľudskej koži”, alebo “https://www.youtube.com/watch?v=fYQ4_QnUiYo&t=930s – Haščák na slobode a nie je to zlodej bicyklov. A chystajú sa prepustiť aj Bodora. Ctihodné taláre.”. A iné.
  Kovács v jeho videách poukazuje, že až Matovič si ako prvý trúfol zatvárať najväčšmi skorumpovaných súdruhov a ich najväčších mafiánov, ako prvý zaútočiť na obrovskú mafiánsku chobotnicu súdruhov (žiaľ, odťal len špičku ľadovca, len zopár z chápadiel chobotnice v najvyšších poschodiach mafie), ktorú tu vybudovali bývalí boľševici a ich pohrobkovia, no a súdružka Schmögnerová kedysi “bola pri tom” už v Mečiarovej vláde. Kovács poukazuje, že dodnes z úzadia sa snažia za nitky v štáte poťahovať Lorenc, Lexa, Schuster, podľa nás možno stále aj Mečiar, možno aj Fico, že oni v štáte znova posocialisticky-komunisticky, zaviedli kategóriu “ich ľudí”, ktorí mohli zostať a boli dosádzaní na súdoch, prokuratúrach, v polícii, alebo ktorí bez súťaže mohli ako “slovenská kapitálotvorná vrstva” privatizovať štátny majetok “za korunu”. Ktorým ľuďom súdruhov po zaplatení dvoch – troch splátok pre FNM boli aj súdružkou Schmögnerovou a súdruhmi z Fondu národného majetku poodpúšťané stámiliónové privatizačné dlhy, alebo ktorí po zrušení kupónovej privatizácie dali si z dlhov u FNM odpisovať priemerne 80 tisíc korún za jednu kupónovú knižku, “nakúpenú” len za 1500 až 3000 korún od občanov DIK-ov v núdzi, čím od roku 1994 súdruhovia dodnes pripravili priemernú slovenkú rodinu o hodnotu 2-izbového bytu, či malého rod. domčeka na vidieku, ak by akcie z kupónky a výnosy z nich fungovali a ak by súdruhovia sprivatizované firmy nerozkradli. Najväčšiu škodu národnej ekonomike a slovenskej mene urobili súdruhovia aj za pôsobenia Mečiara a súdružky Schmögnerovej zákonom, ktorým odlúčili právnu subjektivitu Fondu národného majetku od štátu a od vlády, aby sa bez zodpovednosti vlády ľahšie privatizovalo (kradlo), neskôr aj nevýhodným výmenným kurzom slovenskej koruny voči euru, pretože súdruhovia mali vyčkať a sledovať vývoj ako to urobili Bulhari a Chorváti, ktorí teraz môžu meniť euro len za štyri – päť leva, či kún. No “uponáhľaním sa” súdruhov, ktorí dokážu v rýchlom slede prevracať kabáty a byť submisívni, až servilní, k novým mocipánom, Slovensko prišlo o stámiliardy.
  Možno u súdružky Schmögnerovej opomenúť, že spolu so súdruhmi Kukanom, Gašparovičom, Schusterom, Kanisom, Ftáčnikom a s ďalšími, naviac kričali o “hrubom antikomunizme”, ak občania už nechceli komunistov vo verejnom živote, možno opomenúť aj to, že s väčšinou z nich a so súdruhom Dzurindom podporili humanitárne bombardovanie bývalej Juhoslávie bez mandátu OSN. No nemožno jej opomenúť, že na rozdiel od “ich ľudí”, ľudí súdruhov, dovolila na malých živnostníkoch a podnikateľoch bez ich súdružských známosti uplatňovať vo vláde najtvrdší kapitalizmus a cez Slov. záručnú a rozvojovú banku mnohým „malým“ nedovolili zárukami revitalizovať ich živnosti pri ich skúšaní zapojiť sa zo socializmu prvý raz do kapitalistického podnikania, keď jej muselo byť známe, že aj v USA za oveľa lepších podnikateľských a ekonomických podmienok štatisticky vyjde až každý piaty pokus o podnikanie. Sú prípady, že ešte dnes, po 30 rokoch od ich žiadostí o pomoc od súdružky Schmögnerovej, sa niektorí takí “potláčaní” bývalí živnostníci musia hampasovať súdne a protiexekučne so zvýhodňovanými mafiami a gangami súdruhov aj v prekludovaných, neplatných, neústavných a non-exekučných veciach, kde nie sú občania podľa obchodného práva ani povinnými osobami. “Ďakujeme”, vzácna súdružka, vzácni súdruhovia!
  Teda obrovský rozdiel oproti chránencom súdruhov ako Kováč ml., Schuster ml., ako je Ficov brat, ako sú súdruhmi “vytvorení” a chránení oligarchovia Haščák, Dospiva, Brhel, Široký a ďalší, ktorým v niektorých prípadoch dali súdruhovia supervýhodne privatizovať a “cez noc” zarobiť stámilióny na štát. akciách, napríklad na akciách bývalých VSŽ Košice, alebo “pozabudli” na ich bývalé a “nevymožiteľné” dlhy u bánk, či u bývalej Slov. poisťovne (Penta a iní), alebo ich urýchlenými zákonmi a pomocami od vlády (Váhostav) ochránili a chránia pred konkurzmi, pred exekúciami a pred zhabaním ich majetkov.
  Aj boľševik Fico a ďalší súdruhovia dodnes zahmlievajú podstatu vytvorenej mafiánskej chobotnice v štáte, proti ktorej bojuje Matovič, chceli by zachrániť takých “ich ľudí” súdruhov, ako je Jankovská, asi aj Bodor, Gašpar, Žiga, ako asi bol aj Lučanský a ďalší. Argumentuje súdruh Fico “premlčaniami”? Ja by som dal prijať zákon, že majetkové, dedičské a privatizačné podvody, nemôžu byť premlčané skôr, než po 40 rokoch! Hlavne Mečiar a Fico, najdlhšie vládnuci bossovia, tu vytvorili mafiánsky systém. Začalo to už prevzatím a “zdokonalením” komunistických majetkových zákonov, ako bol aj Zák. o pôde, alebo ako boli reštitučné zákony, zákony o lesoch a o vracaní pôdy “zo socialistickej držby”, alebo o “vydržaní” pôdy … Takmer všetko neústavné, dočasné zákony s platnosťou tri roky, alebo dokonca len šesť mesiacov … Treba mať pri pochybnostiach na pamäti, že slovenské mafie a gangy, či justičné, či úžernícke, konkurznoexekučné a dražobné, či pozemkovokatastrálne – a vždy na ich konci a niekedy aj na začiatku – sú sudcovia, alebo aj prokurátori, justičné gangy, ktoré sú skutočne tak početné a toľko mafiánov a gangstrov býva (v niektorých prípadoch sú ich nieže iba desiatky, ale za desaťročia snáh niekoho z “ich ľudí” zvýhodniť, iných, “nie ich ľudí”, okradnúť, až stovky z viacerých súdov, ministerstiev, úradov, z polície a z iných orgánov) namočených v podvodoch, v zlodejinách, v zločineckých spiknutiach so zneužitiami právomocí a so spolupáchateľstvami na zločinoch, že títo mafiáni sa snažia pošpiniť ich obete za každú cenu.
  Alebo pri nečinnosti a „nedostatku kompetencií“ slovenských ministrov, ich štát. kontrôl, kontrolných, dozorných a represívnych orgánov, disciplinárnych senátov, etických komisií, pri nefunkčnosti systému ľahko dostupnej právnej pomoci aj dôchodcom, sociálne slabým občanom a zdravotne postihnutým osobám, ešte – zatiaľ, veríme, že to Matovič s Remišovou a s Mikulcom zmenia, ako sľúbili, inak stratia legitimitu! – je chobotnicou na „ochranu“ práv mafiami a gangami poškodených občanov namiesto vládou a jej orgánmi zabezpečených dôveryhodných a nezávislých právnikov obetí, namiesto aktívnych právnych zástupcov obetí od centra právnej pomoci, alebo od ombudsmaniek, alebo od mimovládiek a od rôznych združení, stále a drzo vytrvalo nastrkovaný okresný, alebo krajský policajt, novodobý „eštebák“, neznalý každého práva a všetko pod “právoplatnými rozhodnutiami” súdruhov (čo na tom, že “rozhodnutiami” zločincov) zakrývajúci ako za socializmu a ako za minulých vlád s účasťou aj súdružky! Zasa „skutok sa nestal“? Ďakujeme, súdruhovia, súdružka, ďakujeme súdruh policajt, tiež ministri a vláda, no bez dôveryhodného nezávislého právnika od liberálov aspoň pre zdravotne postihnutých občanov (Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím) nejednáme!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 18:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -