Čaputová: Skutočným úspechom štvordohody bude, ak vláda pomôže krajine a jej občanom

0
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas vymenovania novej vlády Foto: TASR

Predloženie programového vyhlásenia vlády do parlamentu by nemala vláda považovať len za formalitu. Nové programové vyhlásenie dáva priestor vláde, aby ho prispôsobila reálnemu stavu, aký je v krajine po roku pandémie. Vládny kabinet na to vyzvala prezidentka Zuzana Čaputová po jeho vymenovaní. Zároveň podotkla, že obrazy nezhôd z minulosti by mali byť postupne prekryté novým obrazom spolupráce, rešpektu a pokoja. Verejnosť to podľa hlavy štátu očakáva najmä od nového premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

Prezidentka pripomenula, že nová vláda musí do 30 dní v zmysle ústavy predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej programové vyhlásenie a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vláda môže programovým vyhlásením reagovať na akútne sociálne, ekonomické a spoločenské problémy. Zároveň dáva príležitosť, aby doň zahrnuli aj nové príležitosti, ktoré sa objavili vďaka plánu obnovy. “Miliardy eur, ktoré v nasledujúcich rokoch môžu prísť z Európskej únie na Slovensko, nám pomôžu nielen odstraňovať následky krízy, ale aj riešiť príčiny našej zraniteľnosti a slabej odolnosti,” povedala Čaputová.

Poukázala tiež na ľudí, ktorí v pandémii najviac stratili a ktorí sa ocitli na prahu prežitia. Väčšiu pozornosť si podľa nej zaslúžia aj profesie ako zdravotníci, záchranári či opatrovateľky, ktoré sú často prehliadané, ale kríza ukázala, že sú kľúčové.

“Je potrebné splatiť tiež dlh našim deťom. Deti, ktoré zažili najväčšiu krízu vo vzdelávaní, si zaslúžia zažiť aj najväčšiu zmenu nášho školstva k lepšiemu. Seniorom, ktorí na dlhé mesiace stratili kontakt so svojimi najbližšími. Ľuďom v kultúre a v službách, ktoré museli byť zatvorené. Všetkým tým, ktorí prepadli sitom pomoci,” skonštatovala Čaputová.

Hlava štátu je presvedčená, že Heger príde s novými prístupmi a novou energiou, aby vláda “konala efektívne ako skutočne kolektívny a vrcholný orgán výkonnej moci”. To, že sa koalícii po štyroch týždňoch rokovaní podarilo uzavrieť dohodu, je podľa prezidentky len začiatok cesty.

“Skutočným naplnením úspechu vašej štvordohody bude to, ak táto vláda bude pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu krajine a jej občanom,” povedala Čaputová. Dodala, že dôležitou vlastnosťou pre budúce obdobie vlády bude empatia a kľúčovým slovom bude obnova. “Obnova Slovenska po pandémii a obnova dôvery občanov,” poznamenala.

- Reklama -