streda, 12 mája, 2021
16.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Išla by strana Sme rodina do spolupráce s Pellegriniho Hlasom? Kollár to...

Išla by strana Sme rodina do spolupráce s Pellegriniho Hlasom? Kollár to povedal veľmi jasne

Koaličná kríza by sa mala tento týždeň rozlúsknuť, rokovanie Národnej rady (NR) SR bude v utorok (30. 3.) pokračovať podľa dohody. Uviedol to šéf parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Myslí si, že prezidentka SR Zuzana Čaputová mala výhrady k premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) vyjadriť v pléne NR SR. Nesúhlasí s tým expremiér a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Myslí si, že prezidentka má právo komentovať situáciu. Obáva sa, že koaličná kríza sa skončí odchodom SaS a posilnením hnutia OĽANO. Kollár aj Pellegrini by vedeli spolupracovať s každou príčetnou stranou, navzájom sa za také považujú.

“Nebudem predbiehať. Viem veci, ktoré ešte nemôžem zverejniť. Ale možno budete prekvapení, že tieto veci sa pohnú už tento týždeň,” uviedol Kollár ku koaličnej kríze. Za Sme rodina dal ultimátum na vyriešenie do stredy (31. 3.), zopakoval, že v opačnom prípade treba ľuďom čestne povedať, že sa dohoda nepodarila. Dodal, že v utorok pokračuje rokovanie NR SR a je dohodnutý s koaličnými partnermi, že zbehne podľa dohôd. Za vládne návrhy by mala hlasovať aj SaS. Skonštatoval, že aj preto prerušil rokovanie NR SR, aby sa s partnermi jasne dohodol. Dodal, že prezidentka trochu prekračuje svoje právomoci pri výzve premiéra na demisiu. Mala to podľa neho vysloviť v parlamente, ktorému sa podľa Ústavy SR vláda zodpovedá.

predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Foto: TASR

“Vy máte od Pána Boha šťastie, že máte vyhlásený núdzový stav a zákaz vychádzania, lebo len teraz by ste videli, aké by boli protesty, aké by boli masy v uliciach,” reagoval Pellegrini s tým, že premiér má obrovskú nedôveru medzi občanmi. Zastal sa prezidentky a ocenil, že konečne povedala svoj názor. Má podľa neho právo vyjadriť osobný postoj k hociktorému členovi vlády. Myslí si, že povinnosťou prezidentky je robiť nielen reprezentatívne úlohy, ale aj komentovať dianie.

Pellegrini hovorí, že vládna kríza sa zrejme vyrieši trojkoalíciou. Obáva sa, že po odchode SaS sa posilní vplyv hnutia OĽANO a Matoviča. Poukázal na to, že hnutie nie je štandardnou stranou, označil ho za schránkovú firmu. Spochybňuje i schopnosti premiéra riadiť krajinu aj akýkoľvek rezort.

predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini (Foto: TASR)

Kollár dementoval Pellegriniho úvahy o zotrvaní Matoviča vo funkcii. Poukázal na jasné stanovisko Za ľudí o výmene na poste premiéra. “Tam je jasná požiadavka,” povedal s tým, že toto stanovisko platí. Dodal, že stále preferuje zotrvanie v štvorkoalícii a odmieta, že by si na rokovaniach už delili posty SaS.

1 komentár

  1. Možno len súhlasiť s konštatovaním, že OĽANO nie je štandardná strana, a je otázne, či je to vôbec strana. Skôr politické hnutie bez vyhliadky na dlhodobé prežitie, ktoré sa objavilo ako reakcia na špecifickú situáciu. Veľká podpora voličov v posledných voľbách je svedectvom, že štandardné strany sú príliš skostnatené, lebo pri rozhodovaní musia brať do úvahy nielen roztrieštené postoje náladového obyvateľstva, ale aj záujmy sponzorov. Štandardná politická strana si vyžaduje veľké finančné zdroje, a tie pán Matovič, ako mikropodnikateľ, zrejme nie je schopný vlastnou hlavou zabezpečovať. Potreboval by podporu šedej eminencie, čo sa vie pohybovať v prostredí veľkých peňazí. Doteraz ťažil z toho, že vedel lepšie, než ktokoľvek iný, pružne reagovať na výzvy hneď, ako sa objavili. Pokiaľ si túto schopnosť uchová, má nádej aj na prežitie do jedného-dvoch ďalších volebných období. Úspech OĽANO vo voľbách je veľkou výzvou a námet na zamyslenie aj pre štandardné politické strany.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 10:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -