Polícia v Bielorusku zadržala najmenej sto demonštrantov a piatich novinárov

0

Polícia v Bielorusku v sobotu zadržala viac ako sto účastníkov protestov požadujúcich odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka.

Medzi zadržanými boli aj piati novinári. Podľa AP štyroch z nich medzičasom už prepustili. Zatiaľ nie je jasné, či voči neprepustenému novinárovi – redaktorovi miestneho spravodajského portálu Naša Niva – vzniesli obvinenia.

Začiatkom marca v krajine odsúdili jednu z novinárok nezávislého spravodajského portálu TUT.by na šesť mesiacov väzenia pre obvinenia zo zverejnenia lekárskych záznamov jedného z demonštrantov, ktorí zomrel po zadržaní políciou. Niektorých novinárov, ktorí boli zadržaní počas minuloročných protestov, odsúdili aj na dva roky.

Podporovatelia opozície v sobotu popoludní plánovali zhromaždenie v centre Minska. Zabránila im v tom však polícia, ktorá uzavrela viacero ulíc, hlavné námestie a park.

Demonštrácie sa v Bielorusku konali i vo štvrtok 25. marca pri príležitosti tzv. Dňa slobody. Ten pripomína výročie vyhlásenia prvej Bieloruskej ľudovej republiky, ktorá existovala od marca 1918 len necelý rok. Polícia podľa medializovaných informácií počas štvrtka zadržala najmenej 176 ľudí.

Vlna protestov v Bielorusku sa začala po prezidentských voľbách z 9. augusta minulého roka, v ktorých zvíťazil dlhoročný prezident Lukašenko, zatiaľ čo jeho rivalka Sviatlana Cichanovská dostala len desať percent hlasov.

Bieloruská opozícia označila voľby za zmanipulované, pričom ako ich právoplatnú víťazku vníma práve Cichanovskú. Demonštranti následne požadovali nové voľby, prepustenie ľudí zadržaných na protestoch, ako aj dialóg s vládou.

Bezpečnostné sily snažili ich protesty potlačiť, často aj brutálnymi zákrokmi voči demonštrantom.

Demonštrácie počas zimy zoslabli, a to aj v dôsledku masového zatýkania.

- Reklama -