Koncom apríla dostane Poľsko 300-tisíc vakcín od Johnson & Johnson

0
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Poľsko dostane približne 300.000 jednodávkových vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson v druhej polovici apríla, oznámil v sobotu minister zdravotníctva Adam Niedzielski.    

“Už boli deklarované dva termíny dodávok vakcín od Johnson & Johnson v druhej polovici apríla,” povedal na tlačovej konferencii minister, ktorého citovala tlačová agentúra PAP.

“Dovoľte mi upozorniť vás, aby ste tieto údaje nebrali ako zaručené, pretože sa často menia,” uviedol Niedzielski a dodal: “Žiaľ, všetko závisí od výrobcov.”

Európska únia schválila vakcíny proti covidu od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a nedávno aj od Johnson & Johnson. Prvé tri vakcíny si vyžadujú dve dávky, vakcína od J & J iba jednu dávku.

V Poľsku už dostalo vakcínu proti covidu celkovo 5.755.551 Poliakov, z nich 1.969.905 dostalo dve dávky, ako vyplýva z údajov zverejnených na oficiálnej webovej stránke vlády gov.pl.

“Každá dávka vakcíny proti covidu približuje Poľsko k zrušeniu novozavedených obmedzení,” vyhlásil premiér Mateusz Morawiecki v sobotu, deň po tom, čo v krajine začali platiť nové obmedzenia proti šíreniu koronavírusu.

“Situácia je ťažká. Poľský štát využíva všetky prostriedky, čo má, aby chránil zdravie a životy Poliakov,” dodal premiér.

Poľsko zaviedla nové opatrenia v rámci lockdownu a budú trvať do 9. apríla. Krajina totiž zaznamenáva dramatický nárast v prípadoch nákazy koronavírusom – za posledných 24 hodín mala 31.757 nových infikovaných a 448 úmrtí.

“Pred rokom bola našou jedinou zbraňou disciplína a súdržnosť. Dnes je to aj veda,” povedal Morawiecki.

Premiér zdôraznil dôležitosť očkovania a apeloval na Poliakov, aby nepremárnili túto veľkú šancu.

Zatvorené sú všetky barbershopy, kaderníctva a salóny krásy, hobby markety a veľké nábytkárstva, materské školy a jasle.

Aj obchodné centrá zostávajú zatvorené, výnimku v nich majú iba obchody s potravinami, lekárne, stánky s tlačou a kníhkupectvá.

V kostoloch môže byť jeden človek na 20 štvorcových metrov.

Zatvorené zostávajú tiež všetky hotely, výnimku majú ubytovne pre zamestnancov, zdravotníkov, profesionálnych vodičov a vojakov. Nefungujú ani kiná, divadlá, umelecké galérie, múzeá, telocvične, fitnes kluby. Zatvorené sú lyžiarske svahy, plavárne, sauny a soláriá.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu