Banky chcú tvrdo regulovať kryptomeny. Tvrdia, že sa používajú pri obchádzaní zákona

0
BitCoin Foto: TASR/DPA

Kryptomeny sa používajú na obchádzanie zákona a ich reguláciu je potrebné sprísniť, vyhlásil šéf Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) Agustin Carstens.

 Mnohé digitálne mince sa “používajú na realizáciu niektorých arbitráží alebo na obchádzanie niektorých regulácií,” povedal Carstens v stredu (24. 3.) rozhovore pre CNBC. Dodal, že zákony proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu “absentujú v mnohých aplikáciách niektorých kryptomien”.

Bitcoin a ďalšie virtuálne meny sa počas uplynulého roka prudko posilnili, keďže investori počas koronakrízy hľadali možnosti diverzifikácie svojich portfólií. Mnohí fanúšikovia bitcoinu ho považujú za “digitálne zlato” a tvrdia, že môže slúžiť ako zabezpečenie proti inflácii v časoch ekonomickej krízy a rozsiahlych fiškálnych stimulov.

Kryptomeny však pritiahli pozornosť aj tým, že sú používané pri nelegálnych aktivitách. Americká ministerka financií Janet Yellenová vyhlásila, že vláda bude musieť prijať opatrenia, ktoré obmedzia používanie kryptomien pri kriminálnych transakciách.

Bitcoin si od začiatku tohto roka polepšil o viac než 80 %, aj keď sa aktuálne pohybuje približne o necelých 14 % pod svojím rekordným maximom 61.742 USD (52.403,67 eura) dosiahnutým pred dvoma týždňami. V sobotu sa najväčšia a najznámejšia kryptomena predávala po približne 54.000 USD. Cena ďalšej digitálnej meny etehereum sa tento rok viac než zdvojnásobila a dostala sa nad 2000 USD, aktuálne sa pohybuje približne 17 % pod svojím maximom.

Kryptomeny sú tiež známe prudkým kolísaním cien. Podľa Carstensa sa používajú ako “špekulatívne nástroje” a nepovažuje ich za ohrozenie centrálnych bánk alebo existujúceho finančného systému. “Nepredpokladám, že by kryptomeny dominovali,” uviedol a dodal, že neurobili žiaden pokrok smerom k tomu, aby mohli fungovať ako peniaze.

“Aj stablecoiny majú len obmedzené využitie,” uviedol Carstens o digitálnych menách naviazaných na externé aktíva, ako je napríklad dolár, čo má minimalizovať ich cenovú volatilitu. “Tie majú vlastnú úlohu pre veľmi špecifické ciele. Preto nepredpokladám, že by tieto súkromne používané meny mohli predstavovať nebezpečenstvo pre štátne peniaze.”

- Reklama -