Dlhá izolácia dá zabrať ľudskej psychike. Toto odporúča Úrad verejného zdravotníctva

0
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nitra (Foto: facebook nemocnice)

Dlhodobá izolácia je psychicky vyčerpávajúca, s rodinou a priateľmi sa však možno pravidelne stretávať online alebo aspoň telefonicky. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý vydal užitočné rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie.

Hygienici pripomínajú, že ak sa u niekoho objavili akékoľvek príznaky ochorenia, ostať treba doma v izolácii. S osobami mimo spoločnej domácnosti sa možno stretnúť iba v odôvodnených a nevyhnutných prípadoch, stretnutia je potrebné obmedziť iba na nutnú starostlivosť o blízku osobu.

Pravidlá stretnutia, ktorými sa počas stretnutia zníži riziko prenosu vírusu si treba vopred dohodnúť. Je vhodnejšie uprednostniť stretnutie v exteriéri s dodržaním aspoň dvojmetrových rozstupov.

Vhodné je vyhýbať sa miestam, kde sa stretávajú ľudia z viacerých domácností, o ktorých režime a aktivitách nemá druhá strana dostatok informácií. Po návrate zo zahraničia treba na osobné stretnutie zabudnúť, samozrejmosťou by mal byť kontakt na diaľku.

“Keď opatrenia umožnia stretávať sa aj s osobami mimo vašej domácnosti, minimalizujte riziko, že nákazu zanesiete medzi inak neprepojené skupiny ľudí. Medzi stretnutiami nechajte uplynúť aspoň 14 dní, čo je horná hranica inkubačnej doby vírusu,” upozornil ÚVZ SR.

Nie je vhodné spoliehať sa iba na negatívny výsledok testu alebo na nedávne očkovanie. “Ak nemáte dostatočné rozstupy, alebo ste spolu v jednej miestnosti s osobou z inej domácnosti, majte naďalej nasadené rúško či respirátor,” uzavreli hygienici.

- Reklama -