sobota, 31 júla, 2021
20.6 C
Bratislava
ÚvodArénaMatica slovenská: Národný cintorín je len jeden

Matica slovenská: Národný cintorín je len jeden

Predsedníctvo Matice slovenskej s veľkým znepokojením prijalo návrh zriadiť Národný cintorín v Bratislave. Zároveň odmieta akékoľvek pokusy o účelový politický zásah do kultúrneho a duchovného dedičstva. Vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby prejavili iniciatívu a zastavili túto kampaň. Informoval o tom tajomník Matice slovenskej pre informačnú a mediálnu oblasť Ján Seman.

Matica slovenská zároveň podporuje stanovisko primátora Martina Jána Danka o neopodstatnenosti takýchto iniciatív a legislatívnych úprav. Rovnako sa stotožňuje s petíciou “Národný cintorín môže byť len jeden”. “Podľa Matice slovenskej je len jeden národný cintorín a jeho genius loci, ktorý sa nachádza v Martine ako tradičnom centre národnej kultúry Slovákov,” poznamenal Seman. Dodáva, matica podporí aj ďalšie aktivity spojené so zachovaním len jedného národného cintorína.

“Predsedníctvo MS považuje ahistorické a zavádzajúce tvrdenia o tom, že Ondrejský cintorín v Bratislave sa má stať akýmsi „logickým pokračovaním údajne zaplneného Národného cintorína v Martine z 19. storočia“ za hrubú manipuláciu s historickou kontinuitou i pamäťou národa,” povedal Seman.

Koaliční poslanci navrhujú, aby popri Národnom cintoríne v Martine na Slovensku mohol vzniknúť aj Národný cintorín v Bratislave, a to povýšením bratislavského Ondrejského cintorína. Vyplýva to z novely zákona o Bratislave a novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva kultúry. Národný cintorín v hlavnom meste má byť logickým pokračovaním Národného cintorína v Martine z 19. storočia.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 06:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -