Protest proti epidemiologickým reštrikciám v Kasseli: potýčka medzi políciou a demonštrantami

0
Archvína snímka. Ľudia, väčšina bez ochranných rúšok na demonštrácii pod heslom Koniec pandémii: Deň slobody proti reštrikciám zavedeným nemeckou vládou. Foto: TASR/AP

V stredonemeckom meste Kassel došlo k potýčkam medzi políciou a demonštrantami, ktorí protestovali proti epidemiologickým reštrikciám. Podobné protesty sa popoludní očakávajú aj v Berlíne a ďalších nemeckých mestách, informovala agentúra DPA.

Policajti v Kasseli zasiahli paprikovým sprejom a obuškami voči účastníkom nepovoleného protestu, ktorí neuposlúchli jej pokyny a prelomili policajné bariéry.

V centre mesta sa zhromaždilo niekoľko tisíc odporcov reštrikcií, z ktorých mnohí nemali rúška a nedodržiavali fyzické odstupy, pričom sa dostali do potýčok aj so skupinami protidemonštrantov.

Polícia zadržala niekoľko osôb. Uviedla pritom, že v súvislosti s demonštráciou zaznamenala aj útoky na pracovníkov záchranných služieb.

Mnohí z účastníkov protestu v Kasseli boli stúpencami hnutia Querdenken, ktoré tvoria popierači covidu, pravicoví aktivisti a antivaxeri.  

Podľa agentúry AFP išlo o jeden z najväčších protestov tohto druhu v Nemecku od začiatku tohto roka.

Na protest podobného rozsahu sa pripravovala aj polícia v centre Berlína, na ktorom sa by podľa jej informácií malo zúčastniť aj množstvo stúpencov krajnej pravice.

V skorých popoludňajších hodinách sa však v blízkosti miesta konania avizovaného protestu – v blízkosti Brandenburskej brány – zhromaždilo len niekoľko desiatok ľudí. Stúpencov pravice bolo pritom v uliciach menej než ľavicových protidemonštrantov.

Situácia v berlínskych uliciach je zatiaľ relatívne pokojná. Bolo hlásených len niekoľko pokusov o útok na fotografov médií. Polícia uviedla, že je pripravená nasadiť až 1800 svojich príslušníkov, v závislosti od vývoja situácie a početnosti protestov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu