Draghi je ďalším premiérom, ktorého zaočkujú AstraZenecou

0
Taliansky premiér Mario Draghi. Foto: TASR/AP

Taliansky premiér Mario Draghi v piatok ubezpečil, že sa dá zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Taliansko popoludní obnovilo očkovanie uvedenou vakcínou po tom, čo jej používanie začiatkom tohto týždňa dočasne zastavilo pre obavy z vážnych vedľajších účinkov, napríklad z krvných zrazenín. Rovnako vtedy očkovanie pozastavili aj ďalšie európske krajiny, pripomenula tlačová agentúra AFP.

„Ešte som sa nezaregistroval, ale moja veková skupina patrí k tým, ktoré už môžu vakcínu dostať, a áno, podajú mi AstraZenecu. Môj syn ju dostal predvčerom v Anglicku,” povedal 73-ročný premiér na tlačovej konferencii deň po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) vyhlásila túto očkovaciu látku za bezpečnú.

Draghi po vyhlásení EMA už vo štvrtok oznámil, že Taliansko v piatok obnoví očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od AstraZenecy.

Teraz vládnu obavy, že nejasnosti okolo vakcíny od AstraZenecy môžu v Taliansku zvýšiť odpor voči očkovaniu, pretože v krajine sú rozšírené protivakcinačné nálady.

Inštitút EMG urobil pre taliansku tlačovú agentúru Adnkronos prieskum, ktorého výsledky boli zverejnené v stredu. Respondenti dostali otázku, či uvedená aféra poškodila ich dôveru vo vakcíny: 49 percent odpovedalo “áno” a 49 percent “nie”.

- Reklama -