Irán zverejnil záverečnú správu o zostrelení ukrajinského lietadla

0
Archív. Príbuzný jednej z obetí leteckého nešťastia bozkáva zarámovanú fotografiu svojej príbuznej na pietnom mieste na medzinárodnom kyjevskom letisku Boryspiľ v stredu 8. januára 2020. Lietadlo Boeing 737 na linke PS752 spoločnosti Ukraine International Airlines, smerujúce do Kyjeva, havarovalo v stredu skoro ráno krátko po štarte z letiska v Teheráne. Pri havárii zomreli všetci 176 ľudia na palube. Nešťastie sa odohralo v čase, keď Blízky východ čelí výraznému zvýšeniu napätia v súvislosti so zabitím vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního americkými silami a stredajším odvetným raketovým útokom na americké základne v Iraku. (Foto: TASR/AP)

Zostrelenie ukrajinského lietadla a smrť 176 ľudí na jeho palube spôsobila chyba príslušníka iránskej protivzdušnej obrany, uviedla v stredu Iránska organizácia pre civilné letectvo (CAO.IRI) vo svojej záverečnej správe o okolnostiach tejto tragédie. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Lietadlo bolo identifikované ako nepriateľský cieľ z dôvodu chyby operátora protivzdušnej obrany … neďaleko Teheránu a boli naň vystrelené dve rakety,” uvádza sa v správe zverejnenej na webovej stránke CAO.IRI.

Ukrajina túto správu krátko po jej zverejnení odsúdila ako “cynický pokus o skrytie skutočných príčin” tragédie, zatiaľ čo Kanada uviedla, že je “neúplná a neobsahuje žiadne tvrdé fakty ani dôkazy”. Na palube lietadla bolo 11 Ukrajincov, 55 Kanaďanov a 30 osôb s trvalým pobytom v Kanade, pripomína agentúra AFP.

Ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube zasiahli 8. januára 2020 krátko po štarte z teheránskeho medzinárodného letiska dve rakety iránskej protivzdušnej obrany. Pád lietadla nikto neprežil.

Na palube Boeingu 737-800 spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) na linke PS752 z Teheránu do Kyjeva bolo okrem vyššie spomenutých Ukrajincov a Kanaďanov aj 82 Iráncov, desať občanov Švédska, sedem Afgancov a traja Briti.

Irán spočiatku vinu prisudzoval technickej chybe, avšak časom – s pribúdajúcimi dôkazmi – sa priznal, že lietadlo omylom zostrelili jeho revolučné gardy.

K nešťastiu došlo v čase, keď protivzdušná obrana v oblasti Teheránu bola v pohotovosti pre prípad, že by USA uskutočnili odvetu za iránske útoky na americké ciele v susednom Iraku. Tie boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým dronom v blízkosti letiska v Bagdade 3. januára 2020.

Islamská republika vlani 30. decembra vyhlásila, že je pripravená odškodniť rodinu každej z 176 obetí sumou 150.000 dolárov (125.300 eur).

- Reklama -