nedeľa, 24 októbra, 2021
8.7 C
Bratislava
ÚvodArénaNemeckí lekári kritizujú pozastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca

Nemeckí lekári kritizujú pozastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca

Dočasné pozastavenie očkovania proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v Nemecku kritizovali viacerí lekári vrátane predsedu rady Svetovej lekárskej asociácie (WMA) Franka Ulricha Montgomeryho. Informovali o tom v utorok nemecké médiá.

 “To, že ľudia dostanú trombózu a pľúcnu embóliu, nemusí bezpodmienečne súvisieť s očkovaním,” povedal Montgomery pre médiá skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). Odvolal sa na medzinárodné štúdie, podľa ktorých sa trombóza rovnako často vyskytovala u ľudí patriacich do skupiny, ktorá dostávala placebo, ako u tých, čo dostali skutočnú očkovaciu látku.

Montgomery varoval, že tieto kroky navyše poškodia imidž vakcíny od britsko-švédskej firmy. “V konečnom dôsledku to, bohužiaľ, znamená, že táto dobrá a účinná očkovacia látka si pre rozruch okolo pozastavenia očkovania nezíska práve väčšie prijatie zo strany obyvateľstva mnohých krajín,” poznamenal.

Zároveň ale ocenil, že dôjde k dôkladnému preskúmaniu prípadov trombózy u ľudí, ktorým bola podaná vakcína od firmy AstraZeneca. Napriek tomu, že Európska agentúra pre lieky (EMA) opakovanie uviedla, že táto vakcína je bezpečná a účinná, je podľa jeho slov “správne, že národné úrady vyšetria podozrivé prípady, čo sa týka závažných vedľajších účinkov”.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v pondelok oznámil, že dočasné pozastavenie očkovania vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v Nemecku súvisí so siedmimi prípadmi trombózy u zaočkovaných osôb.

Kritické reakcie vyvolalo pozastavenie očkovania vakcínou od AstraZenecy aj medzi politikmi. Šéf kresťanských demokratov (CDU) Armin Laschet pre televíziu ZDF povedal, že to znova povedie k zmene očkovacej stratégie. Poukázal na to, že podľa plánu sa malo očkovanie rozšíriť aj do ambulancií praktických lekárov, avšak minimálne v nasledujúcich dňoch táto očkovacia látka nebude vôbec dostupná.

Nemecko v súvislosti s pozastavením očkovania AstraZenecou odložilo na neskôr aj telefonickú konferenciu nemeckej vlády a 16 spolkových krajín týkajúcu sa očkovacej stratégie, ktorá sa mala uskutočniť v stredu večer. Oznámil to v utorok podľa agentúra DPA hovorca nemeckej vlády s tým, že si najprv chcú počkať na štvrtkové rozhodnutie EMA o ďalšom postupe očkovania danou vakcínou.

Očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavilo najprv minulý štvrtok Dánsko. Nasledovali Nórsko a Island, ako aj Bulharsko, Írsko a v nedeľu večer tento krok oznámilo i Holandsko. Spravili tak i Portugalsko, Lotyšsko, Cyprus a Slovinsko. Očkovanie určitou výrobnou šaržou tejto vakcíny pozastavili Rakúsko, Estónsko, Litva a Luxembursko. Inú šaržu zase zakázali Taliansko a Rumunsko, pripomína magazín Der Spiegel.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 +3,207 Dnes Úmrtí 12,903 +8 Dnes Uzdravení 412,674 Infikovaných 30,861 Last updated: 24. októbra 2021 - 11:56 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img