Taliansko chce mať do septembra zaočkovaných 80 percent obyvateľov

0
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Taliansko chce mať do septembra zaočkovaných 80 percent populácie, vyplýva z národného vakcinačného plánu, ktorý v sobotu v Ríme predstavila talianska vláda. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa plánu sa má v krajine podať najmenej pol milióna dávok vakcíny denne. V súčasnosti je denne zaočkovaných iba 170 000 ľudí, čo je zhruba tretina predpokladaného počtu.

Vakcinačnú kampaň v Taliansku – podobne ako v ďalších európskych krajinách – značne spomaľuje nedostatok vakcín. Podľa vlády bolo do krajiny doteraz dodaných 7,9 milióna dávok vakcíny, toto číslo sa však má v priebehu nasledujúcich troch týždňov zdvojnásobiť. Krajina očakáva dodanie ďalších asi 52 miliónov vakcín do júna a 84 miliónov na jeseň.

Talianska vláda v piatok oznámila, že od pondelka zavedie vo väčšine regiónov prísnejšie protipandemické opatrenia, v rámci ktorých budú zatvorené školy, reštaurácie, bary či múzeá.

Ľudnaté severotalianske regióny vrátane Lombardska, ako aj ďalšie vrátane Lazia, v ktorom sa nachádza hlavné mesto Rím, budú od 15. marca zaradené medzi červené zóny, v ktorých platia najprísnejšie protipandemické opatrenia. Tieto obmedzenia budú trvať do Veľkej noci. Počas veľkonočného víkendu – od 3. do 5. apríla – bude v červenej zóne celé Taliansko. V súčasnosti je jedinou bielou zónou Sardínia.

V Taliansku aktuálne platí štvorstupňový systém, podľa ktorého sú jednotlivé oblasti v závislosti od rizika prenosu nákazy zaradené do bielych, žltých, oranžových alebo červených zón.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Taliansku už prekonal hranicu 100 000.

- Reklama -