Šéfa záchranárskej organizácie obvinili zo sexuálneho zneužívania

0
Na archívnej snímke z 5. januára 2005 šéf renomovanej izraelskej záchranárskej organizácie ZAKA Jehuda Meši-Zahav prichádza do budhistického chrámu v thajskom meste Takuapa. Meši-Zahav dočasne odstúpil v piatok 12. marca 2021 zo svojej funkcie po tom, ako ho šesť osôb obvinilo z pohlavného zneužívania. Foto: TASR/AP

Šéf renomovanej izraelskej záchranárskej organizácie ZAKA Jehuda Meši-Zahav dočasne odstúpil v piatok zo svojej funkcie po tom, ako ho šesť osôb obvinilo z pohlavného zneužívania. Obvinenia však odmieta. Informovala o tom agentúra AP.

Denník Haarec získal dôkazy o tom, že Meši-Zahav (61) sexuálne napadol a zneužil v 80. rokoch najmenej šesť maloletých. Noviny tiež s údajnými obeťami zneužívania urobili rozhovory.

Obvinenia prišli len niekoľko dní po tom, ako Meši-Zahav dostal najvyššie civilné vyznamenanie židovského štátu – Izraelskú cenu –, za jeho prácu pre organizáciu ZAKA, ktorú pomohol založiť. Avizoval, že cenu vráti.

Meši-Zahav v piatok zverejnil list adresovaný dobrovoľníkom tejto organizácie. V ňom píše, že “tieto správy sú nepodložené, sú to klebety a ide o vyrovnávanie účtov”.

Organizácia ZAKA sa stala medzinárodne známou v 90. rokoch minulého storočia, keď jej dobrovoľníci pomáhali pri následkoch útokov palestínskych militantov, pripomína AP.

- Reklama -