NAKA zadržala šéfa SIS Pčolinského

0
Na snímke Vladimír Pčolinský. Foto: TASR

Polícia vo štvrtok ráno zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského (nominant Sme rodina). Informuje o tom denník N.  Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie. Malo ísť údajne o úplatok od podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorého mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Kollára ďalej neriešiť. Zadržanie odsúhlasil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Vo funkcii je Vladimír Pčolinský, brat poslanca NR SR Petra Pčolinského (Sme rodina) a manžel poslankyne NR SR Adriany Pčolinskej (Sme rodina), od apríla 2020, kedy v nej vystriedal nominanta SNS Antona Šafárika. Roky sa pohyboval v prostredí KDH a bol blízkym spolupracovníkom Daniela Lipšica, ktorý je dnes šéfom Špeciálnej prokuratúry.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová k prípadu podrobnosti neuviedla. “K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa ÚŠP nebude vyjadrovať,” oznámila.

Vladimír Pčolinský je bývalý riaditeľ kancelárie ministra vnútra Vladimíra Palka z čias druhej Dzurindovej vlády (2002 – 2006). Spolu s Palkom pôsobil v strane Konzervatívni demokrati Slovenska.

Keď bol počas Radičovej vlády (2010 – 2012) ministrom vnútra Daniel Lipšic, pôsobil Pčolinský ako zástupca riaditeľa kancelárie a riaditeľ organizačného odboru. Neskôr bol riaditeľom Lipšicovej kancelárie, potom pracoval na miestnom úrade v Dúbravke, kde mal na starosti bezpečnosť v kancelárii starostu Martina Zaťoviča (SDKÚ).

Pčolinský spolu s Lipšicom zakladal hnutie Nová väčšina (Nova), kde pôsobil aj súčasný minister práce a sociálnych vecí a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Ľudia z hnutia Novy neskôr kandidovali za OĽaNO. Novu v parlamente reprezentuje aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý sa po odchode Lipšica z politiky stal jej šéfom.

Meno Vladimíra Pčolinského sa objavilo v médiách aj v roku 2017 počas kauzy Čistý deň. V marci 2017 vyfotografoval v kaviarni Crowne Plaza spoluzakladateľku centra Čistý deň Zuzanu Tománkovú Mikovú s Marianom Kočnerom a bývalým príslušníkom SIS Petrom Tóthom.

Stretnutia Mariána Kočnera, Petra Tótha a Zuzany Tománkovej Mikovej (Autor: Redakcia)

Pre ParlamentneListy.sk vtedy Pčolinský uviedol: „Šiel som na stretnutie do hotela Crown Plaza, kam po chvíľke prišiel Kočner, 5 minút po ňom Peter Tóth, potom prišla nejaká mne povedomá blondína a potom ešte pán Tománek. Ten šiel na záchod, ostatní sa pri stole bavili a chvíľku nato, asi po polhodine, tí dvaja odišli preč a potom som pani Tománkovú asi o 15 minút videl na TA3 na tlačovke, takže som si dal jeden a dva dokopy, že o čom asi bolo ich stretnutie.“

Podľa jeho vlastných slov Pčolinský vedel, že Kočner často Crown Plaza navštevuje, a stretnutie si tam dohodol naschvál. „Ale netušil som, že tam vtedy príde (Kočner, pozn. red.), a vôbec som si to v tom momente nevedel spojiť s Čistým dňom,“ uzavrel.

- Reklama -