Ak nedôjde k zmene, Letanovská odíde z koalície: Premiér zlyhal a Krajčí urobil zo seba žoldniera

0
Andrea Letanovská (Za ľudí) Foto: TASR

Koaličná kríza stále trvá, vládne strany rokujú o svojich požiadavkach. Poslankyňa Za ľudí Andrea Letanovská vyhlásila, že ak nebudú naplnené jej očakávania, odíde z vládnej strany. Matovič a Krajčí podľa nej úplne zlyhali: “veľmi škodia krajine, stále viac polarizujú a ak nedôjde k zmene, myslím, že nás čakajú skôr, či neskôr voľby s veľmi neželaným výsledkom”. 

 Aké máte očakávania od záverov rokovaní koaličných lídrov? 

Očakávam, že veľmi zodpovedne vyhodnotia súčasnú situáciu v koalícii a prijmú rozhodnutie, ktoré tejto vláde umožní zvládnuť pandémiu, pokračovať v očiste krajiny a v reformách. Rokovania sú náročné, intenzívne a ešte stále bežia. Nechcem predikovať výsledky, ale bez zásadnej zmeny štýlu vládnutia a komunikácie si neviem predstaviť pokračovanie.

Pýtam sa, lebo ste uviedli, že ak nebudú naplnené vaše očakávania, odídete zo Za ľudí… Pôdete do opozície, máte vyhliadnutú nejakú stranu na prestup? 

V tejto chvíli verím v dobrý výsledok rokovaní. Veronika Remišová a aj ostatní členovia predsedníctva intenzívne rokujú, majú plnú dôveru moju aj poslaneckého klubu, ktorého som stále súčasťou.

Chcete, aby došlo k výmene premiéra aj ministra Krajčího? Prečo? 

Áno, podľa mňa to je jediná cesta ako sa dá zásadne zmeniť štýl vládnutia, zvládania pandémie a udržať túto koalíciu pri živote. Tie zlyhania premiéra sú prejavom jeho osobnosti a osobných postojov. Dnes veľmi škodia krajine, stále viac polarizujú a ak nedôjde k zmene, myslím, že nás čakajú skôr, či neskôr voľby s veľmi neželaným výsledkom. 

Výmena ministra zdravotníctva je nevyhnutná z dôvodu jeho úplného zlyhania na tomto poste, nielen z pohľadu riešenia pandémie a malo k nej dôjsť už dávno.

V zvládaní pandémie patríme k najhorším krajinám vo svete a je nevyhnutné v tejto situácii vyvodiť aj politickú zodpovednosť.

Minister sa vyjadril, že verí,  že túto situáciu ustojí  a neplánuje opustiť  funkciu. Čo vy na to?

Minister Krajčí nie je podľa mňa schopný ani reálne vyhodnotiť situáciu v zdravotníctve, stav pandémie, svoju úlohu a zodpovednosť, čo len potvrdzuje jeho nekompetentnosť. 

Ste lekárka.  Čo všetko podľa vás minister nezvládol a čo zvládol? 

Napriek tomu, že minister je vyštudovaný lekár, nedokázal načúvať zdravotníkom ani pacientom. Nevytvoril prostredie, kde by panovala dôvera a spolupráca medzi inštitúciou MZ a odborníkmi. Nemal jasnú víziu kam potrebujeme boj s pandémiou a neskôr aj cele zdravotníctvo posunúť a jeho kroky pripomínali náhodné tápanie zo strany na stranu.

Keď prišiel s dobrým nápadom, buď vlastným alebo od odborníkov, nedokázal ho presadiť vo vláde a implementovať. Bez problémov však naďalej preberal zodpovednosť za chod vecí, a nemal už ani ambíciu ich ovplyvňovať. Toto je úplné manažérske zúfalstvo. Urobil zo seba žoldniera, ktorý o ničom nerozhoduje a vlastne nerozumie situácii, ktorú by mal riadiť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu