pondelok, 29 novembra, 2021
1.2 C
Bratislava
ÚvodArénaNemecko: Protipandemické opatrenia uvoľnili vo väčšine spolkových krajín

Nemecko: Protipandemické opatrenia uvoľnili vo väčšine spolkových krajín

Vo väčšine zo 16 nemeckých spolkových krajín sa v pondelok uvoľnili epidemiologické obmedzenia. Dôvodom je zavedenie rýchlotestov, ktoré od pondelka mali začať bezplatne dostávať na týždennej báze všetci občania Nemecka. Informovala o tom agentúra DPA.

Uvoľňuje sa napríklad obmedzenie kontaktov, pričom v mnohých častiach krajiny sú opäť povolené súkromné stretnutia medzi členmi dvoch domácností, ktoré sú však obmedzené na maximálne päť osôb plus deti.  

Vo väčšine regiónov sa zároveň mohli opäť otvoriť kníhkupectvá, kvetinárstva a záhradné centrá. Menšie obchody sa mohli otvoriť pre obmedzený počet zákazníkov, s ktorými sa na nákupe vopred dohodli. V niektorých častiach krajiny, kde však počet nových prípadov nákazy nepresiahol 50 infikovaných pripadajúcich na 100.000 obyvateľov sa takéto prevádzky mohli otvoriť bez obmedzení, uvádza DPA.

Podľa najnovších údajov sa denný prírastok úmrtí spôsobených ochorením COVID-19 v Nemecku znížil a priblížil sa k úrovni, akú krajina nezažila od začiatku vlaňajšieho novembra.  

Za posledných 24 hodín bolo podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) zaznamenaných 34 nových úmrtí. V krajine pribudlo 5011 nových prípadov nákazy, pričom sedemdňová incidencia predstavuje v priemere 68 nových infekcií na 100.000 obyvateľov.  

Paralelne s uvoľňovaním obmedzení sa spolková vláda zaviazala, že každému občanovi uhradí od začiatku týždňa najmenej jeden bezplatný rýchlotest na koronavírus týždenne. Testy majú zabezpečiť jednotlivé spolkové krajiny, dosiaľ však nie sú k dispozícií na všetkých miestach, čo je podľa úradov logisticky náročné.

Pri rýchlotestoch odoberá vzorky z nosa či z hrdla v lekárňach alebo testovacích centrách na to vyškolený personál. V Nemecku sú zároveň od soboty dostupné aj testy na tzv. domáce použitie, pri ktorých je však odoberanie vzoriek ľahšie.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 673,015 +5,054 Dnes Úmrtí 14,341 +67 Dnes Uzdravení 549,171 Infikovaných 109,503 Last updated: 29. novembra 2021 - 12:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img