Danko: Matovič a celý systém s jeho zvláštnou stranou je nebezpečenstvom pre štát

0
Andrej Danko. Foto: TASR

Pellegrini, Sulík a Kollár a niektorí ľudia od Matoviča „kujú koaličné pikle“, myslí si bývalý predseda parlamentu a líder národniarov Andrej Danko. Akú úlohu hral predseda SNS v dodávke ruských vakcín Sputnik V a dal by sa touto vakcínou sám zaočkovať, hoci ešte nie je schválená Európskou liekovou agentúrou?

Ako ste vnímali debatu o vás a vašej úlohe pri nákupe vakcín Sputnik V? 

To nie je podstatné, ako to vnímam. Dôležité je, že Sputnik tu je. Pred piatimi týždňami som povedal, že je treba spojiť sa s Denisom Manturovom, bol tam maďarsky minister a po dvoch týždňoch sa Matovič spojil s Manturovovom. S ním a ďalšími som v kontakte aj v iných veciach, čiže som mal a mám aj iné informácie. Každý z nás pri tom niečo urobil.

Štyri roky som budoval kontakty, o mne tam vedia a vedeli, a nie je to o žiadnych pretekoch. Predseda vlády musel spraviť to, čo bolo nutné. Uznávam prácu, ktorú na tom odviedol. Len vláda môže Sputnik priviezť a Igor Matovič tak s ministrom zdravotníctva spravili. Nebudem sa sporiť o to, či bolo skôr vajce, alebo sliepka, je mi to trápne. A je to aj nepodstatné. A inak máme lepšie podmienky ako Maďarsko, takže tie príbehy Matoviča, že mu pomohol jeho šarm alebo Maďari, nesedia. Chronológia je zrejmá aj z môjho FB. Nech si názor urobia ľudia.

Sputnik V. Foto: TASR

Argumenty proti Sputniku V a to hlavne, že nie je schválený Európskou liekovou agentúrou, však podstatné boli, vám to neprekážalo, že vakcína nie je registrovaná?

Rokovania o začiatku registrácie sa už začali. Hrozilo, že by sme latku nedostali, vláda musela do minulého piatku konať.

Ale to nie je registrácia a nebolo to ani v čase rozhodnutia nášho premiéra. Vy by ste sa osobne dali už v tom čase zaočkovať touto vakcínou?

Viete, že mi vybrali nádor. Všetky zdravotné veci musím konzultovať s príslušným lekárom, ale podľa mojich informácií je Sputnik V jedna z najlepších vakcín. Keby som prišiel na rad, nie protekčne ako Boris Kollár, a mal by som možnosť si vybrať, tak by som si ju vybral. Ale dôležité je, že sme ešte nespravili všetko pre liečenie.

Otvoril som tému dovozu antivirotika Triazavirin z Ruska, je to niečo ako Ivermectin. S Denisom Manturovom som hovoril aj o tom, že by tu mohol byť tento liek tak isto ako Sputnik V. Vládu o to už opakovane prosím. Pokračujem v debatách, ako pomôcť riešiť situáciu a to, že sa niekto zobudí po piatich týždňoch, nebudem komentovať. Ale aj o Triazavirine musí rozhodnúť Krajčí a Matovič, a verím, že tu nebudeme stále hovoriť len o očkovaní a budeme hovoriť aj o možnosti liečenia.

Dnes stojí súčasná koalícia pred najvážnejšou krízou a menšie strany žiadajú zmenu na poste predsedu vlády i na mieste ministra zdravotníctva. Čo hovoríte na súčasnú koaličnú krízu a tlak menších strán?

Ani sa im nečudujem. Vždy som hovoril, že je to strana so štyrmi ľuďmi a že ju riadi on sám. Všetky peniaze z volieb, čo je už za 10 rokov 36 miliónov eur, míňa podľa svojho rozhodnutia. To nie je dobré, vždy som tvrdil, že nemôže byť pripravený na riadenie štátu. A ukázalo sa, že Matovič a celý systém s jeho zvláštnou stranou, je nebezpečenstvom pre štát. Nečudujem sa menším stranám, pretože Matovič chce takto riadiť aj štát. Tak, ako riadil svoju firmu, či ako riadil OĽaNO.

Premiér SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR

A to nehovorím o tých medzinárodných blamážach. Pri Sputniku poslať vojenské lietadlo do Ruska je porušením všetkých medzinárodných pravidiel. Sme členský štát NATO a on pošle vojenské lietadlo do Ruska… Potom tá hanba so Zakarpatskou Ukrajinou. Navyše klame, mám na mysli, čo porozprával francúzskemu prezidentovi Macronovi. Podľa mňa ten je doteraz v šoku. Najväčšie aféry francúzskych politikov súviseli s kaderníkmi, pozrite sa na Hollanda, na aféru Macronovej ženy, a on mu tam rozpráva, kto ho česal? A to nehovorím o zásadných veciach, nerieši školstvo, otvorenie škôl, nerieši ekonomiku, odvody, dane, nerobí nič pre ľudí. Hrozí nám obrovská hospodárska kríza, ľudia zomierajú a premiér robí statusy na sociálnej sieti.

Je podľa vás schopný takej sebareflexie, ako to od neho čakajú jeho koaliční partneri?

Poznáme ho desať rokov a ak si myslíte, že sa zmení, ste na omyle. Chápem, že mu ľudia pred voľbami uverili vďaka jeho PR kampani, ale sebareflexia je u neho niečo nepredstaviteľné. On ma svoje stavy a jej nebezpečný v tejto funkcii.

Vy by ste vymenili ministra zdravotníctva Mareka Krajčího?

Matovič menoval za ministrov ľudí, ktorí predtým neboli v tých rezortoch zdatní a ani neprešli rôznymi pozíciami. Ani Budaj, ani Mičovský, ani Krajčí. Nemajú na to, aby riadili takéto rezorty.

Podarí sa menším stranám zmena aspoň na jeho poste?

Parlamentná matematika nepustí. Matoviča musí zradiť 15 poslancov a potom je možné hovoriť o novej úradníckej vláde, ale tej by sa musel zúčastniť Peter Pellegrini. To však nie je vylúčené, lebo Pellegrini, Sulík a Kollár a niektorí ľudia od Matoviča rokujú o tejto alternatíve.

Peter Pellegrini a Andrej Danko. Foto: TASR

Snažíte sa o zber podpisov k referendu o predčasných voľbách. Kedy by sa prípadne podľa vás mohli uskutočniť?

SNS začala v lete a pridali sa k nám ďalší, aj keď nám neverili. Máme so Smerom-SD, Hlasom-SD už 200-tisíc podpisov a je na prezidentke, či to odstúpi na Ústavný súd SR, a potom je šanca na referendum. Nemyslím si, že v parlamente by sa našlo 90 poslancov, ktorí by si chceli skrátiť volebné obdobie. O pár mesiacov by mohlo byť referendum a ak by bolo úspešné, voľby by mohli byť o rok na jar, a pokiaľ sa to nepodarí, tak túto vládu tu budeme musieť trpieť. Táto kríza sa podľa mňa skončí tým, že Matovičovi ako premiérovi bude vyslovená nedôvera. Sulík s Remišovou už nemajú inú možnosť, keď už rozohrali túto hru, vyzneli by trápne. Budem sa snažiť Pellegriniho presvedčiť, aby nešiel do úradníckej vlády. Chápem, že má percentá, cíti silu, ale nebolo by dobré, keby išiel do vlády so Sulíkom, Kollárom a podobnými. Verím, že to neurobí.