štvrtok, 15 apríla, 2021
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pravidlá EÚ pre dohľad nad finančnými spoločnosťami je potrebné aktualizovať

Pravidlá EÚ pre dohľad nad finančnými spoločnosťami je potrebné aktualizovať

Pravidlá Európskej únie (EÚ), ktoré sa týkajú firiem z oblasti finančných technológií, je potrebné aktualizovať. A poučiť sa pritom z kolapsu nemeckej platobnej spoločnosti Wirecard. Uviedol to v stredu Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA).

 ESMA vlani v novembri vo svojej správe o prípade spoločnosti Wirecard a jej účtovnom škandále, najväčšom v Nemecku, napísal, že sa vyskytli nedostatky pri spolupráci nemeckých úradov pre finančný dohľad a audit.

„ESMA sa domnieva, že prípad Wirecard opäť ukázal, že včasné a účinné presadzovanie finančných informácií je prvoradé na zabezpečenie ochrany investorov a dôvery v kapitálové trhy,“ uviedol predseda ESMA Steven Maijoor v liste šéfke finančných služieb Európskej únie Mairead McGuinnessovej.

Európsky úrad v liste navrhol reformy na odstránenie prekážok, ktoré bránia regulačným úradom zdieľať dôverné informácie o spoločnostiach. A chce tiež, aby bolo jasné, ktorý úrad je zodpovedný za ich presadzovanie.

Pravidlá transparentnosti sú súčasťou práva EÚ, ale ich zavádzanie sa v jednotlivých členských štátoch bloku líši, uvádza sa v správe.

„V niektorých krajinách existujú doložky o dôvernosti, ktoré bránia efektívnej a včasnej výmene informácií,“ poznamenal ESMA.

Chce preto pravidlá, ktoré umožnia výmenu informácií o firme medzi regulačnými úradmi pre účtovníctvo, audit, bankovníctvo a boj proti praniu špinavých peňazí.

ESMA pritom naznačil, že Únia by potrebovala prísne pravidlá v štýle USA, ktoré od riaditeľov firiem vyžadujú, aby osobne potvrdili zverejnené finančné informácie.

Európsky úrad podporuje úsilie EÚ o posilnenie pravidiel riadenia a auditu v bloku, najmä pokiaľ ide o „efektívnosť kontrol“.

Zásadné zmeny pravidiel EÚ si pravdepodobne vyžiadajú súhlas štátov EÚ a Európskeho parlamentu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 Úmrtí 10,798 Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 09:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -