Sprísňujú sa a pribúdajú kontroly na hraniciach. Policajtom pomáhajú vojaci

0
Ilustračná snímka. Foto: Polícia SR

Polícia od stredy posilní a zintenzívni kontroly na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom, Českom aj Poľskou republikou. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová. Na všetkých veľkých a frekventovaných cestách na vstupe do SR bude kontrolovať osobnú dopravu 24 hodín denne. Na menej vyťažených budú kontroly v exponovaných časoch a v časoch, keď sa predpokladá najväčšia intenzita dopravy. Polícia upozornila, že kontrolovať bude aj uzatvorené hraničné priechody.

Pri kontrolách budú policajtom vypomáhať aj vojaci. Pôsobiť budú podľa slov hovorkyne v zmiešaných hliadkach spolu príslušníkmi Policajného zboru. „Dávame do pozornosti, že vojaci v tomto prípade plnia úlohy Policajného zboru (na základe zákonného zmocnenia a rozhodnutia vlády SR), a teda majú aj rovnaké oprávnenia ako policajti, napríklad zastavovať motorové vozidlá, vyžadovať preukázanie sa dokladmi a podobne,“ ozrejmila Bárdyová.

Polícia tiež informovala o otvorených hraničných priechodoch. Upozornila, že ostatné komunikácie nie je možné využívať na vstup alebo výstup zo Slovenska.

Na hranici s Rakúskom sú to cestné priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Petržalka – Berg, Bratislava – Jarovce – Kittsee je otvorený v čase od 6.00 do 22.00 h.

Do a z Českej republiky možno využiť diaľnicu Brodské – Břeclav a cesty, Brodské – Lanžhot, Holíč – Hodonín, Skalica – Sudoměřice (nová cesta), Vrbovce – Velká nad Veličkou, Moravské Lieskové – Strání, Drietoma – Starý Hrozenkov, Horné Srnie – Brumov – Bylnice, Lysá pod Makytou – Střelná Makov – Bílá-Bumbálka, ďalej Klokočov – Bíla a Svrčinovec – Mosty u Jablunkova.

Na hranici s Maďarskom je možný prejazd cez Čunovo – Rajka (diaľnica), Rusovce – Rajka (stará cesta) len v časoch od 6.00 do 8.00 h a od 15.00 do 17.00 h. Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom (nový most), Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Ráros – Ráróspuszta od 5.00 do 20.00 h. Šiatorská Bukovinka – Salgótarján Somosköújfalu, Kráľ – Bánréve, Hosťovce – Tornanádaska od 6.00 do 18.00 h, Milhosť – Tornyosnémeti (rýchlostná cesta R4),  Milhosť – Tornyosnémeti, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cesta I/79) a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely v čase od 6.00 do 18.00 h.

Do a z Poľskej republiky možno prejsť cez diaľnicu Skalité – Zwardoň a cesty Skalité – Zwardoň, Oravská Polhora – Korbielów, Trstená – Chyžné, Podspády – Jurgów, Mníšek nad Popradom – Piwniczna, Becherov – Konieczna a Vyšný Komárnik – Barwinek.

- Reklama -