Richard Sulík: Nie som urážlivý, ale obviniť ma zo smrti ľudí, to už je silné

4
Minister hospodárstva SR a podpredseda vlády  pre ekonomiku Richard Sulík (SaS) Foto: TASR

Nešlo mi o viac kresiel,” bráni svoje rozhodnutie ponúknuť sa na post ministra zdravotníctva predseda SaS Richard Sulík. Prebrať rezort zdravotníctva nie je žiadna výhra, odmena alebo jackpot. Čo by však spravil ako prípadný nástupca Mareka Krajčího? A prečo podľa neho nefungujú opatrenia, ktoré sú prijaté?

Prečo ste sa tento týždeň rozhodli a vyjadrili, že chcete prebrať ministerstvo zdravotníctva?

Dôvod je jednoduchý – Slovensko boj s koronavírusom nezvláda a je namieste otázka, ako to veľmi rýchlo napraviť. Prax ukázala, že ďalšie plošné testovanie to asi nevyrieši. A že rozhodovanie o životoch ľudí nemôže ležať na pleciach premiéra. Na takýto typ rozhodnutí máme totiž rezort, vybavený všetkým potrebným na to, aby rozhodol správne. Ak chcem prispieť k pozitívnej zmene pri riadení pandémie, nemôžem len tak kričať spoza plota. Preto som sa ponúkol.

Nepovažujete svoje slová za útok na koaličného partnera?

To je, akoby som túto otázku považoval za Váš útok na mňa. Uvedomujem si, že moja miera urážlivosti je oveľa nižšia ako u Igora Matoviča, ale je dospelý človek, aj on musí vidieť, že ak sa máme pohnúť, musíme si priznať chybu a začať naprávať chyby a problémy. Nejde totiž o nejakú samoúčelnú kritiku – ponúkame presné riešenia a návrhy.

Už nejaký čas sa predsa otvorene špekuluje o tom, či by profesionálnejšie manažovanie ministerstva zdravotníctva Slovensku pomohlo. Môj názor je, že určite áno. Preto som pred pár dňami absolvoval veľmi otvorený rozhovor s pánom ministrom Krajčím a v pondelok večer aj s Igorom Matovičom. Obom som povedal svoj pohľad, ako dlhoročného manažéra, na nedostatky vo vedení ministerstva zdravotníctva. Verejnosti som to oznámil, až keď som urobil všetko, čo bolo treba, aby som bol voči partnerom korektný.

Znie to tak, ako by SaS chcela ďalšie ministerstvo, nebolo by lepšie spraviť výmenu- ministerstvo za ministerstvo?

Nejde o viac ministerstiev či hlasov na vláde. SaS by pokojne mohli zostať 3 hlasy ako doteraz. Treba však pochopiť, že prebrať rezort zdravotníctva nie je žiadna výhra, odmena alebo jackpot. Keď raz však vidíme možnosti, ako to robiť lepšie, lebo v hre sú životy ľudí, nebudeme ticho, lebo potom by sme boli za ne spoluzodpovední. Ponúkame pomoc, čas a energiu. Je na premiérovi, ako sa rozhodne. 

Aké kroky by ste spravili vy ako minister zdravotníctva?

Ministerstvo zdravotníctva potrebuje stáť na dvoch nohách. Jedna noha je aktuálna situácia s koronou. Presná a jasná komunikácia so zdravotníkmi i s verejnosťou chýba najviac. Nakazení na domácej liečbe potrebujú vedieť, čo majú kedy robiť a dostať zrozumiteľné informácie, ktoré platia. Postarať sa o seba a svojich blízkych v tejto dobe bez paniky a konšpirácií je totiž kľúčové. Musíme urobiť poriadok v dátach. Na základe zlých dát robíme zlé rozhodnutia. Taktiež musíme urobiť poriadok vo vakcínach. Musia sa stať našou absolútnou prioritou, musíme vedieť, kde sa očkuje koľko dávok, kde sa vakcínou plytvá a rýchlo to napraviť. Treba okamžite žiadať EU o väčší prídel vakcín – v solidárnom spoločenstve to musí ísť.  Už dávno je potrebný špecializovaný tím na nákup vakcín mimo prerozdeľovacieho mechanizmu, teda z tzv. bazáru, ktorý okamžite využije každú príležitosť.  Tiež musíme zvýšiť počet covid lôžok alebo ich začať využívať efektívnejšie a testovať adresne a najmä presnejšími PCR testami. Zvýšiť trasovanie, zaviesť aplikácie na kontrolu karantény, lepšie kontrolovať hranice. Naplno využívať pomoc zo zahraničia. Atakďalej, atakďalej.

Rezort sa však musí opierať aj o druhú nohu, tou sú systémové riešenia a bežné fungovanie zdravotníctva. Otvoriť dialóg s komorami a veľa ďalších vecí. S profesionálmi sa to dá.

Prečo podľa vás lockdown na Slovensku nezaberá?

Kvôli nesprávnej komunikácii. Ľudia musia poznať význam každého jedného opatrenia a funkčným covid automatom ich motivovať k dodržiavaniu. Ak ľudia uvidia, že v lepšom okrese sa, aj keď za prísnych opatrení, ale dostanú aj na nákup, dajú si pivo na terase alebo pôjdu do kostola, že nebudú musieť každý týždeň absolvovať test, budú sami ochotnejšie opatrenia dodržiavať. Musia vedieť, že keď niečo počujú v telke od ministra, od premiéra, od vlády, tak to aj platí. Malo by sa prestať uvažovať na tlačovkách, a potom je to aj tak celé inak. Je to pre ľudí veľmi demotivujúce.

Premiér Igor Matovič vás po vašej ponuke aj tak obvinil z obetí tisícok životov a že takto sa zodpovednosti nezbavíte. Ako to vnímate?

Ako som povedal, ja sa neurážam, hoci obviniť ma zo smrti ľudí je silná káva. Pritom ako minister hospodárstva riešim úplne iné veci. Aj preto som sa ponúkol, že tú zodpovednosť aj skutočne preberiem.

Za chvíľu budeme mať rok od volieb. Ako by ste zhodnotili toto vládnutie? Neznamenajú hádky v koalícii, že koalícia je nesúrodá a nemá šancu vydržať štyri roky? Myslím najmä koalíciu s SaS.

Toto nechám na politológa. Za SaS len poviem, že sme stabilným koaličným partnerom, v rezortoch, za ktoré zodpovedáme, je poriadok a prinášame profesionálne fungovanie. Odpočet za rok 2020 hovorí jasnou rečou a školstvo, hospodárstvo a zahraničné veci počas prvého roka vlády uviedlo do života mnohé dôležité projekty. V tomto hodláme pokračovať.

- Reklama -

4 KOMENTÁRE

  1. Doporučil by som prijať opatrenia, aby testovanie malo aspoň trochu zmysel, že keď sa zistí nakazenie vírusom COVID na testovaní človek hneď dostane balíček potrebných liekov a vitamínov aj s doporučeným dávkovaním a súčasne sa mu v rámci obce resp. mesta dajú kontakty na doručovacie služby na potraviny a lieky. Súčasne sa urobí administratívny záznam o bydlisku, kde sa bude daná osoba nachádzať dokiaľ bude v karanténe a pridelí sa príslušnému ambulantnému lekárovi. Súčasne sa musí zabezpečiť kontrola dodržiavania karantény.

  2. Koč_nerov rodinný priateľ Su_lík čo tak rád chodil ku nemu na raňajky nech radšej drží hubu!!! Podporuje rozhodnutia zlodeja a polagiátora Mat_oviča a tým pádom je spoluzodpovedný!!!

Comments are closed.