Stoltenberg: NATO vojakov z Afganistanu nestiahne skôr, než nastane správny čas

0
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie pred rokovaním ministrov obrany Aliancie v sídle NATO v Bruseli 15. februára 2021. (Foto: TASR/AP)

NATO svojich vojakov z Afganistanu nestiahne skôr, než nastane “správny čas”, povedal v pondelok generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Informovala o tom agentúra AFP.

 “Hoci žiadny zo spojencov nechce v Afganistane zostať dlhšie, ako je potrebné, neodídeme skôr, než nastane správny čas,” povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii pred blížiacim sa rokovaním ministrov obrany Aliancie.

Stoltenberg pripomenul, že je to prvé takéto stretnutie od nástupu vlády amerického prezidenta Joea Bidena, uvádza NATO na svojej oficiálnej webovej stránke.

Hlavnou témou rokovaní má byť situácia v súvislosti s 9600 člennou misiou NATO v Afganistane, píše AFP. Bývalý americký prezident Donald Trump uzavrel s afganským militantným hnutím Taliban dohodu o stiahnutí zahraničných vojakov z Afganistanu. Tí majú túto krajinu opustiť do mája tohto roka.

Administratíva nového amerického prezidenta Bidena tvrdí, že túto dohodu skúma. Americké ministerstvo obrany (Pentagón) povstaleckú skupinu Taliban obvinilo z neplnenia sľubov, ku ktorým sa vlani zaviazala.

Rokovanie ministrov obrany NATO sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie v dňoch 17.-18. februára. Okrem Afganistanu sa podľa Stoltenberga budú venovať i vízii budúcnosti Aliancie v najbližších desiatich rokoch pod názvom NATO 2030, “zdieľaniu spoločného bremena” – čo znamená výdavky na obranu, či misii v Iraku. Takisto sa spoja i s partnerskými krajinami Fínskom a Švédskom a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu