Blanár sa nezúčastnil na sľube Lipšica, nesúhlasí s jeho menovaním do funkcie

0
poslanec NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) Foto: TASR

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa nezúčastní na pondelkovom skladaní sľubu novozvoleným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. Podľa vlastných slov sa nestotožňuje so zvolením Lipšica za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Myslí si, že jeho rozhodnutia v úrade budú vyvolávať nedôveru a pochybnosti medzi občanmi vzhľadom na jeho nie len politickú minulosť v KDH, NOVA a OĽANO.
     

 “Rešpektujem, že súčasná koalícia získala v ostatných voľbách ústavnú väčšinu, ale nestotožňujem sa s touto voľbou, a preto sa nezúčastním. Vnímam to ako svoj politický postoj k celému priebehu novely zákona o prokuratúre, ktorý bol ‘ušitý’ na mieru dopredu určenému kandidátovi bez toho, aby mali všetci kandidáti rovnosť podmienok. V tomto prípade to tak nebolo, pretože koľkí advokáti na Slovensku majú k dispozícii bezpečnostnú previerku na prísne tajné, čo bolo podmienkou na kandidatúru špeciálneho prokurátora?” skonštatoval Blanár vo svojom stanovisku.
    

  Lipšic má zložiť svoj sľub do rúk predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) v pondelok. Zložením sľubu mu začne plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie na poste šéfa ÚŠP.
    

  Poslanci parlamentu zvolili Lipšica do funkcie v piatok (5. 2.) 79 hlasmi zo 117 prítomných. Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie. Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol na túto funkciu kandidovať aj neprokurátor.

- Reklama -