Ďuriš Nicholsonová: Rozhodla som sa odísť zo strany SaS. Nezvládla som formu tlačovej konferencie… Forma je často dôležitejšia ako obsah

0
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa (Foto: Facebook/ Lucia Ďuriš Nicholsonová)

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová odchádza z SaS. Informovala o tom vo štvrtok na sociálnej sieti. Odchádza po tom, ako v koalícii vyvolala napätie tlačovou konferenciou o eurofondoch. Dostala sa ňou do konfliktu s vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí). Ďuriš Nicholsonová bude naďalej vykonávať prácu europoslankyne a predsedníčky európskeho výboru pre zamestnanosť a sociálne veci.

“Rozhodla som sa odísť zo strany SaS. Kauza, ktorú som rozpútala, spôsobila strane problémy a prehĺbila napätie vo vládnej koalícii. Nezvládla som formu tlačovej konferencie, a preto vyznela ako frontálny útok na Veroniku Remišovú, čo mi je ľúto. Ako politik viem, že forma je často dôležitejšia ako obsah,” uviedla.

“Je ťažké byť predsedníčkou európskeho výboru a mať prístup k informáciám o nízkej štátnej pomoci a o deravých schémach, ktorými sa prepadávajú tisíce ľudí, živnostníkov a malých podnikateľov a zároveň vedieť o fatálnej chybe nevyužitej miliardy a byť ticho len preto, lebo som súčasťou koalície. Krajina potrebuje tú miliardu tu a teraz. Poukázať na tú chybu bolo dôležité nie pre lynč Veroniky Remišovej, ale pre vládu, ktorá takéto chyby už nemôže opakovať, ak chce zmysluplne využiť 20 miliárd eur, ktoré k nám z EÚ o chvíľu prídu,” uviedla Nicholsonová.

Tému z tlačovej konferencie podľa vlastných slov neriešila s Remišovou preto, že sa informáciu o nevyužitej miliarde dozvedela, keď už sa nedalo ničrobiť, až “po funuse”. Ďalším dôvodom je podľa jej slov to, že “v koalícii sú nie vždy vzťahy nastavené na efektívnu spoluprácu a ústretovú komunikáciu”.

Ako europoslankyňa sa bude snažiť vecne spolupracovať aj s vládou a dávať konkrétne návrhy na zlepšenie situácie na Slovensku predovšetkým v sociálnej oblasti. Verí, že jej voliči nepochopia odchod ako zbabelosť, ale ako priznanie si politickej zodpovednosti. “Držím palce SaS a rovnako tak celej vláde v ťažkom boji,” dodala.

Ďuriš Nicholsonová mala vraj informovať o svojom odchode členov vedenia strany už v utorok (9.2.). K situácii došlo po spore medzi Ďuriš Nicholsonovou a Remišovou v súvislosti s eurofondami. Europoslankyňa totiž v pondelok informovala, že Slovensko prišlo nenávratne o miliardu eur z eurofondov, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja jej realokáciu. To Remišová odmietla.

Tému následne riešili lídri koaličných strán aj na koaličnej rade, kde sa mal šéf SaS za situáciu ospravedlniť. Téme sa mali ďalej venovať na najbližšom stretnutí, kde si mali informácie vyjasniť aj s Ďuriš Nicholsonovou.

“Držím palce SaS a rovnako tak celej vláde v ťažkom boji,” uviedla na záver eurooposlankyňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu