Rusíni začali kampaň k označeniu národnosti, zapojili do nej známe tváre

0

Okrúhly stôl Rusínov Slovenska (OSRS) v spolupráci s Rusínskou obrodou na Slovensku (ROS) spustil v týchto dňoch druhú časť informačnej kampane s názvom Sme Rusíni. Od konca novembra organizátori väčšinou približovali významné osobnosti, ktoré mali rusínsky pôvod.
     

 “V druhej časti predstavujeme súčasníkov, ktorí sú na Slovensku známi z rôznych oblastí kultúrno-spoločenského života, a ktorí sa hlásia k svojmu rusínskemu pôvodu, prípadne majú k Rusínom blízko,” povedal hovorca OSRS Peter Medviď s tým, že k heslu kampane Sme Rusíni pribudli slová “nezabudni” alebo “a budeme”.
     

 Okrem Ivany Brillovej, rusínskej speváčky známej aj vďaka programu Zem spieva, a Vladimíra Čemu, rusínskeho herca a moderátora, ktorí sú hlavnými tvárami aj v rámci bilbordovej kampane, Rusínov pri sčítaní podporujú aj ďalšie známe mená. Prostredníctvom rozhovorov či video vizitiek sa do kampane zapojili aj hudobník Ondrej Kandráč, spisovateľka Andrea Rimová, moderátorka Lenka Čviriková-Hriadeľová, herec Martin Mňahončák, spevák a redaktor rusínskeho vysielania Štefan Štec, odborník na samosprávy Michal Kaliňák, gréckokatolícky biskup eparchie v Parme vladyka Milan Lach, ale aj mnohí ďalší.
     

 Organizátori kampane apelujú aj na to, aby sa ľudia nebáli hlásiť sa k svojej národnosti a materinskému jazyku, pretože to nespôsobuje žiadne ďalšie administratívne úkony.
     

 Elektronickou formou realizované sčítanie obyvateľov v rámci Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 je naplánované na obdobie od 15. februára do 31. marca, tzv. asistované sčítanie sa má uskutočniť od apríla do októbra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu